Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İşyeri kira kontratı damga vergisi oranı 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracısı arasında kira kontratı imzalanıyor. Peki, işyeri kira kontratı damga vergisi oranı 2016 ne kadar?


Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracısı arasında kira kontratı imzalanıyor. Kontrat yalnız taraflar arasında imzalanabildiği gibi, noter huzurunda da imzalanabiliyor. 


Noterde imzalanan kira kontratları için damga vergisinin de ödenmesi gerekiyor. Damga vergisi, bir kağıdın yazılıp imzalanarak veya imza yerine geçen işaret konularak düzenlenmiş olması ve düzenlenen kağıdın hukuki sonuç doğuracak şekilde ilgili yerlere ibraz edilmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi halinde ödenen vergi oluyor.


Kontratta kaç nüsha olarak düzenlendiğinin belirtilmesi gerekiyor. Aksi halde 2 nüsha olduğu kabul ediliyor. Ona göre vergi kesiliyor. Peki, işyeri kira kontratı damga vergisi 2016 ne kadar?


İşyeri kira kontratı damga vergisi 2016


2016 yılında uygulanacak damga vergisi oranları, Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 59) ile açıklandı. Bu tebliğte kira sözleşmelerine uygulanacak oranlara da yer veriliyor.


Kira kontratı için kiralama süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödeniyor. Eğer kira sözleşmesi kefilli olarak yapılıyorsa ayrıca binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılıyor.


Kira kontratında yalnızca kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi; depozito tutarı ve kefalet şerhi içermemesi durumunda, kira sözleşmesi damga vergisinden istisna tutuluyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com