Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İşyeri kiracısına Şubat ayında ne kadar zam yapılacak?

2015 Şubat tarihi itibariyle bir işyerini kiraya veren mal sahipleri tarafından işyeri kiracısına Şubat ayında ne kadar zam yapılacak?


İşyeri kiracısına Şubat ayında ne kadar zam yapılacak?


2015 Şubat tarihi itibariyle bir işyeri kiraladığınızı ve mal sahibi ile yıllık sözleşme imzaladığınızı düşünelim. Kira sözleşmesinin taraflarca sonlandırılmaması durumunda, kira sözleşmesi otomatik olarak bir seneliğine daha uzamış oluyor.


Kira sözleşme süresinin uzaması halinde ise mal sahibi kira bedeline belli oranda zam yapma hakkına sahip oluyor. Peki, işyeri kiracısı olarak yeni kira döneminde ne kadar kira bedeli ödeyeceksiniz? 


Enflasyon oranlarına göre 2016 yılında işyeri kiracısına Şubat ayında ne kadar zam yapılacak?


İşyeri kiracısına yapılacak zam uygulamasına göre, mal sahibini kısıtlayıcı herhangi bir kanun hükmü bulunmuyor. İşyeri sahipleri 2020 yılına kadar kiracısına sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istediği oranda zam yapabiliyor.


Bu durumda işyeri kiracısıysanız, öncelikle sözleşmenizde yazan orana bakmanız gerekiyor. Mal sahibi bu sözleşme üzerinde yazan oran üzerinden zam yapıyor.


Ancak sözleşme kapsamnda herhangi bir oran belirtilmemiş ise, mal sahibi istediği orandan zam yapabiliyor. İstediği enflasyon oranını baz alarak kira bedeline zam yapabiliyor.


2016 Şubat ayı enflasyon oranları:

2016 Şubat ÜFE oranları: Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi.


2016 Şubat TÜFE oranları: TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,82, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,82, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,58 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,87 artış gerçekleşti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com