Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İzale-i şuyu davası nasıl açılır?

Paylı mülkiyete sahip olan ortaklar, malın paylaşılmasını isteyebilme hakkı sonucunda açılan dava izale-i şuyu davası oluyor. Peki, izale-i şuyu davası nasıl açılır?


İzale-i şuyu davası nasıl açılır?


Paylı mülkiyete sahip olan ortaklar, paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, malın paylaşılmasını isteyebilme hakkı sonucunda açılan dava izale-i şuyu davası oluyor.


Açılan bu davada paylaşma biçiminde uyuşma sağlanmadığı takdirde paydaşlardan birinin istemi üzerine hâkim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına, bölünen parçaların değerlerinin birbirine denk düşmemesi hâlinde eksik değerdeki parçaya para eklenerek denkleştirme sağlanmasına karar veriyor.


Bölme istemi durum ve koşullara uygun görülmezse ve özellikle paylı malın önemli bir değer kaybına uğramadan bölünmesine olanak yoksa, açık artırmayla satışa hükmolunuyor. 


Satışın paydaşlar arasında artırmayla yapılmasına karar verilmesi, bütün paydaşların rızasına bağlı oluyor. Peki, izale-i şuyu davası nasıl açılır?


İzale-i şuyu davası, Sulh Hukuk Mahkemesi'ne bir dilekçe ile yapılacak müracaat ile açılabiliyor. İzale-i şuyu davasında yetki; Hakkında paydaşlığın giderilmesi davası açılacak olan taşınmaz hangi il ya da ilçe sınırlarında ise o yer sulh hukuk mahkemesinde oluyor.


İzale-i şuyu davası, bir avukat yardımı ile açılabileceği gibi, avukatsız da açılabiliyor. Ancak avukat ile çalışılması dava süreci açısından faydaşı oluyor.


Mali durumunuz avukat tutmaya uygun değilse bulunduğunuz il barosuna başvurarak size “Adli Yardım” kapsamında avukat atanmasını talep etme edebilirsiniz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com