Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İzmir-İstanbul Otoyolu’nun bir etabı daha açılıyor!

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürecek otoyolun açılması için geri sayım başladı. Proje kapsamında önemli bir etapta daha sona gelindi...


Cumhuriyet tarihinin en büyük otoyol projeleri arasında gösterilen ve yapımına ara verilmeden devam edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Proje kapsamında önemli bir etapta daha sona gelindi. 


İstanbul ile  İzmir  arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürecek otoyolun açılması için geri sayım başladı. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen projede Edremit ayrımı - İzmir kesimi Saruhanlı Kavşağı ile Kemalpaşa Kavşağı arasının trafiğe açılması bakanlık tarafından onaylandı.


Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, Otoyolun bu kesiminin, 1 Aralık 2018 tarihinde gece 00.01 sıralarında trafiğe açılacağı Resmi Gazete'de yayınlandı. Açılacak bölgeyle birlikte önemli bir etap daha tamamlanmış oldu. 


Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2019’un yaz ortalarında otoyolu tamamen hizmete açılacağını ifade etmişti.


Toplamda 426 kilometre uzunluğa sahip projenin tamamlanmasıyla İzmir ile İstanbul arasındaki mesafenin kısalması hedefleniyor. Halihazırda yaklaşık 9 saat süren iki şehrin arası proje tamamlandıktan sonra bu zaman 3.5 saate inecek. 36 viyadük, 3 tünel ve 25 kavşaktan oluşan otoyolun yapımında yaklaşık 8 bin işçi çalışıyor.


2019 Eylül'de açılması planlanan otoyolun yaz ortasına yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf edildi.