Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı 2018!

İzmir'de gayrimenkulü riskli olarak belirlenen ve yıkılan malikler 18 ay boyunca kira yardımı alabiliyor. Peki, İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 ne kadar?


İzmir'de evi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan malikler 18 ay boyunca kira yardımı alabiliyor. Kira yardımı için malikin başvuruda bulunmuş olması ve başvurusunun da onaylanmış olması gerekiyor.


Kentsel dönüşüm kira yardımı alınabilmesi için ikamet şartı aranıyor. İkamet edilen konutun riskli olarak tespit edilmesi ve bunun ispatlanması halinde başvuru onaylanıyor. İkamet şartı son 3 aylık faturalar ile ispatlanıyor.


Bakanlığın il müdürlükleri tarafından yapılan incelemeler akabinde sonuç olumlu ise malike kira yardımı bağlanıyor. Bu yardım 18 boyunca yapılıyor.


Maliklere aylık olarak ödenecek kira yardımı yine Bakanlık tarafından tespit ediliyor. Bu rakam her sene enflasyon oranları doğrultusunda yeniden belirleniyor.


Peki, İzmir'deki bir malik 2018'de ne kadar kira yardımı alabilecek? İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 ne kadar?


İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı 2018


Geçtiğimiz sene 860 TL olarak ödenen kentsel dönüşüm kira yardımı 100 TL arttı. Dolayısı ile İzmir ve diğer iki büyükşehirdeki maliklere 2018 yılı boyunca aylık 960 TL ödeme yapılacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com