Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İzmir'de 313 bin binanın yenilenmesi şart!

Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı "İzmir'deki binaların yüzde 62'si depreme dayanıksız" açıklaması kentte büyük yankı uyandırdı..


Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı "İzmir'deki binaların yüzde 62'si depreme dayanıksız" açıklaması kentte büyük yankı uyandırdı. Yıldırım'ın açıklamasının ardından gözler İzmir'de depreme karşı riskli yapıların yoğunluklu olarak yer aldığı bölgelerin hangileri olduğuna çevrildi. Yeni Asır, bu ilçe ve mahallelerin hangileri olduğuna dair bilgiye ulaştı. Yapılan araştırmalarda İzmir'deki 313 bin binanın kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerekiyor 313 bin binada 1 milyon 650 bin konut ve işyeri yer alıyor.


KARABAĞLAR'DA TEHLİKE


İzmir'in Karabağlar, Menemen, Narlıdere, Buca, Karşıyaka ve Kemalpaşa ilçelerinde toplam 900 hektarlık alan 6306 sayılı kanun çerçevesinde riskli alan olarak ilan edildi. İzmir'de en çok riskli alanı bulunan ilçe olarak ise, 540 hektarla Karabağlar ön plana çıktı. Karabağlar'da Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erdem, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin mahallelerinin tamamı riskli alan olarak ilan edildi.

Yine ilçede Devrim, Yurtoğlu, Abdi İpekçi, İhsan Alyanak, Uzundere ve Peker mahallelerinin de bir bölümü riskli alan kapsamında yer aldı.


TEK ÇALIŞMA UZUNDERE'DE


İzmir'de belediyelerin talepleri doğrultusunda 5393 sayılı yasa kapsamında Karabağlar, Bayındır, Torbalı, Konak, Karşıyaka, Gaziemir, Bayraklı ve Çiğli'de toplam 326 hektarlık alan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak belirlendi. Ancak, bu bölgelerde şu ana kadar sadece Karabağlar Uzundere'de yapılacak 280 konut ve 33 işyerini kapsayan kentsel dönüşüm projesinin temeli atılabildi.


ALSANCAK-BOSTANLI'YA DİKKAT


İzmir'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından risk tespit edilen ve kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen yerlerin dışında uzmanların, risk uyarısı yaptığı bölgeler de bulunuyor.

Jeoloji ve jeofizik uzmanları, Alsancak, Mavişehir civarı, Bostanlı ve Bayraklı'nın sahile yakın bir kısmının zemin yapısının kötü olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, olası bir şiddetli depremde, bu bölgedeki eski ve yönetmeliklere uygun inşa edilmeyen binaların yıkılabileceği uyarısında bulunuyor.


"YEREL YÖNETİMLER HIZLANMALI"


Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Kentsel dönüşüm İzmir'de gelecek 100 yılın dönüştürülmesi anlamına geliyor" dedi. Varan, İzmir'in kentsel dönüşümde diğer kentlerden geride kaldığını dile getirdi. İzmir'de kentsel dönüşümün hızlanması için yerel yönetimlerin daha çok çaba sarfetmesi gerektiğini söyleyen Varan, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyelere altyapı, proje ve ekonomik açıdan desteğe hazır. Bunun en güzel örneği de Narlıdere ve Kemalpaşa'da yaşandı. Bu ilçelerde Bakanlık belediyelere yetki devrinde bulundu. Kemalpaşa'da 73, Narlıdere'de de 43 hektarın planlama çalışmaları bitmek üzere" dedi.


1 MİLYARLIK YATIRIM


Varan, Bakanlığın Karabağlar'da 4 etaplık dönüşüm planlandığını, ilk etabın ihalesinin tamamlandığını dile getirdi.

Varan, "Karabağlar'da 540 hektar dönüşüm gerçekleşecek. İlk etapta 101 hektarlık alanda dönüşüm olacak. 101 hektar için İlbank aracılığıyla 1 milyar liralık yatırım planlanıyor. 3 bin konut yer alacak. 300 dönümlük alanda İzmir'in akciğerlerini oluşturacak bir kentpark da hayata geçirilecek. Vizyon projesi olacak" diye konuştu.


RİSKLİ İLÇELER VE MAHALLELER


KARABAĞLAR


Cennetçeşme

Salih Omurtak

Bahriye Üçok

Limontepe

Ali Fuat Erdem

Yüzbaşı Şerafettin

Gazi

Özgür

Umut

Abdi İpekçi

İhsan Alyanak

Uzundere

Peker

Devrim

Yurtoğlu


MENEMEN


Seydinnasrullah

Ahıdır

Gaybi

Tülbentli

Kazımpaşa


NARLIDERE


2.İnönü

Atatürk

Çatalkaya

Narlı


BUCA


Aşık Veysel

Seyhan

Aydın


KARŞIYAKA


Cumhuriyet


KEMALPAŞA


Soğukpınar

Atatürk


KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI


Yapı stoğu riskli olan ve belediyelerin talebiyle ilan edilen kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanları:


KARABAĞLAR


Uzundere


BAYINDIR


Necati Uza

Yenice

Hatay


TORBALI


Çaybaşı

Yeni Mahalle


KONAK


Ege Mahallesi

Ballıkuyu

Kosova

Akarcalı

Yeşildere

Kocakapı


KARŞIYAKA


Örnekköy


GAZİEMİR


Aktepe

Emrez


BAYRAKLI


Alparslan

Cengizhan

Fuat Edip Baksı


ÇİĞLİ


GüzeltepeYeni Asır