Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İzmit Cedit dönüşüm projesiyle 1470 konut yapılacak!

Kocaeli’de en büyük kentsel dönüşüm çalışmasının yapılacağı İzmit Cedit’te çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiği açıklandı..


İzmit Cedit'in kentsel dönüşüm projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmit Belediyesi ve  TOKİ  ortaklığıyla hayata geçiriliyor. 


İzmit Belediyesi'nde yer alan habere göre, Cedit Mahallesi’nde hak sahipleriyle yapılan görüşmelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın istediği çoğunluk kriterine ulaşıldı. 


Yetkililer, hak sahipleriyle görüşmelerin Belsa 8. Kattaki Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde yapıldığını söyleyerek, “Bölgede yaşayan herkesin projeye katılması ve memnuniyeti bizim için çok önemli. Şimdiye kadar yapılan görüşmeler istenildiği şekilde gitmektedir. Görüşmelerde nakit bedel karşılığında mutabakata varılan hak sahiplerine TOKİ tarafından nakit ödemeler yapılıyor. Ödemeler yapılan hak yapıların boşaltılması ve yıkım sürecine ilişkin tüm iş ve işlemler Belediyemizce en hızlı şekilde yerine getirilmektedir” diye konuştu.


Tasarım Projesine Bakanlık Onayı


İzmit Belediyesi yetkilileri, kentsel dönüşüm alanı için hazırlanarak uzlaşma görüşmelerinde hak sahipleriyle detayları paylaşılan kentsel tasarım projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 14.09.2018 tarih ve 97 sayılı Kentsel Tasarım Değerlendirme Komisyonu tarafından da uygun bulunarak 27 Eylül 2018 tarih ve 167118 sayılı Bakanlık oluru ile onaylandığını açıkladı.


1.470 Konut Yapılacak


126 dönümlük alanda yapılacak kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1181 konutta yaşayan 883 hak sahibi, modern ve güvenli konutlarda yaşama imkanına sahip olacak. 


Cedit kentsel dönüşüm projesi ile bölgede 1470 modern, güvenli ve nitelikli konutun yanı sıra 3 bin 261 metrekarelik sosyal tesis, 2 bin 324 metrekarelik alanda cami, 24 bin 203 metrekarelik alanda ise park ve rekreasyon bölgeleri hayata geçirilmiş olacak.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016