Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Jale Barahya kimdir?

Mimar Jale Barahya kimdir? Jale Barahya, bugüne kadar hangi işlere imza attı? Jale Barahya, mimari çalışmalarına hangi firmada devam ediyor?


Jale Barahya 1966 yılında Bandırma'da doğdu. MSÜ Mimarlık Fakültesi'nde İç Mimarlık lisans eğitimini 1983-1987 yılları arasında tamamladı. Lisans diplomasını aldığı yıl, aynı fakültede Mimarlık Ana Bilim Dalı, İç Mimarlık bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans eğitimi boyunca mimarlık ve restorasyon dersleri aldı. Yıldız Sarayı Hümayunu içerisinde yer alan köşklerin tavan restorasyonu projelerinin arasındaydı. Beyoğlu Cankurtaran mahallesi rölöve projeleri, Kadıköy otel projesi ve insan psikolojisinin dekorasyon üzerine etkileri konulu teziyle mastır programını 1990 yılında tamamladı.Mastır yılları içerisinde Cumba İç Mimarlık ofisinde çalışma hayatına başladı.


1989 yılında eşi Leon Barahya ile birlikte J&B Design adıyla iç mimarlık firmasını kurdular, 400'den fazla projeye imza attılar. Çoğu ev ve iş yeri olan bu projelerde fonksiyonellik ve tasarım ön plandaydı. Her bir proje kendi içinde yapı ve yaşayan kişilerin özellikleri değerlendirilerek dizayn edildi. Zaman boyutunda bağımsız, kalıcılığı olan mekanlar yaratıldı.


Müşterilerin iç dünyalarıyla bütünleşmelerini sağlayan, tarzlarını yansıtan yaşam alanları oluşturdular. Mekanı en doğru şekilde algılayıp maksimum kullanabilirlik kazandıran çözüm önerileri sundular. Kumaş, mobilya ve objelerde yaratıcılıklarını tasarım güçleriyle bütünleştirdiler.


2009 yılında Jale Barahya Architects kurdu. Çalışmalarını bireysel olarak devam ettirmektedir. Yılların getirdiği deneyim ve tecrübeyle yeni çizgisinde idealist kimliğiyle projelerine devam etmektedir.