Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kaan Yücel kimdir?

Brika Yapı A.Ş.’nin kurucusudur. Kaan Yücel, 2009-2012 yılları arasındaki ESTON Genel Müdürlüğü deneyiminin ardından kendi firmasını kurmuştur.Kaan Yücel kimdir?

Eston Eski Genel Müdürü, Brika A.Ş. kurucusu Kaan YücelEston Yapı’nın Genel Müdürü Kaan Yücel kimdir?1969 yılında İstanbul’da doğan Kaan Yücel, Alman Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde İnşaat Mühendisliği Lisans Programı’nı bitirmiş, ardından Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ndeki İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans programını 1995’te tamamlamıştır. 

1 çocuk babası olan Yücel çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmekte, seyahat etmekten, spor yapmaktan ve sinemadan hoşlanmaktadır.Kaan Yücel, kariyerine ne zaman, nerede başladı?1993-1995 yılları arasında Alarko Aldem’de planlama mühendisi ve saha mühendisi olarak görev aldı. 1995-1996 yıllarında Alarko Aslim Berlin şantiyesinde Şantiye Şefi olarak Alarko’da çalıştı.Kaan Yücel’in ESTON’lu yılları ne zaman başladı?Kaan Yücel, 1997 yılında Eston Yapı A.Ş.’de teknik müdür yardımcısı olarak göreve başladı. 2003 – 2007 yılları arasında Eston Villa Proje Müdürü olarak Türkiye’nin  bir çok şehrinde inşaatlar yapan Yücel, daha sonra Deutsche Bank A.Ş.’de gayrimenkul yatırımları ve finansmanı konularında danışman olarak görev aldı.

Kaan Yücel, Mayıs 2009 dan bu yana daha önce çeşitli kademelerinde görev almış olduğu Eston Yapı A.Ş. de Genel Müdür olarak 2012’ye kadar çalışmıştır.ESTON’da Kaan Yücel dönemi ne zaman bitti? ESTON Yapı, 26 Nisan 2012 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla yeni genel müdürün Ali Cenk Dönmez olduğunu duyurdu. Kaan Yücel, kendi firmasını ne zaman kurdu?Emlakkulisi.com’un 19 Mart 2013 tarihli haberine göre; Brika Yapı Mühendislik Ticaret Anonim Şirketi, Kaan Yücel tarafından 100 bin TL'lik sermaye ile kuruldu.


20 Mart'ta kurulan Brika Yapı Mühendislik Ticaret Anonim Şirketi iş konusu; Niteliği ne olursa olsun her türlü inşaat taahhüt işleri ve anasözleşmesinde yazılı olan diğer işler.Kaan Yücel hangi haberlere konu oldu?1+1 tartışması başladı (Milliyet Gazetesi, Nisan 2010)Eston Yapı Genel Müdürü Kaan Yücel, son zamanlarda büyük rağbet gören 1+0 ve 1+1 dairelerin şehir merkezlerinde iyi değer bulsa da şehir merkezine uzak noktalarda hayal kırıklıkları yaratacağını ileri sürdü.

CNBC-e Business dergisi mortgage özel ekine konuşan Yücel, 10-15 katlı apartman yapılabilecek bir yere, dört - beş katlı binalar yaptıklarını, ilk bakışta cazip görünse de daha çok ev, daha fazla blok üretmenin uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açabileceği uyurasında bulunurken, 1+0 ve 1-1 daireleri de bu kapsamda değerlendirdi. Firmaların 30 - 40 katlı binaları yurt gibi  1+1 ve 1+0 dairelerle doldurduğunu öne süren Yücel, şöyle konuştu: 


Yurt gibi yapılar


“Bunlar bütünsel bir yaşam alanı değil, bir yurt gibi, sadece barınmayı sağlayan alanlar. Bunların üç dört yıl sonra bir değer de etmeyeceğini düşünüyorum. 1+0 ve 1+1 gibi küçük daireler şehir içinde olsa hiç itirazım yok. Fakat bunlar 30-40 kilometre mesafede yapılıyorsa iş değişiyor. Evet genç bir nüfus var ama onlar şehir içinde yaşamak istiyor. Şehir dışındaki bu evler  teslim edildiğinde bir takım sıkıntılar yaşanacak. Kiracı bulmakta zorlanacaklar. Bu, fiyatları düşürecek, elden çıkarmakta zorlanacaklar.” 


Önümüzdeki yıllarda oluşabilecek değişikliklere dikkat çeken Kaan Yücel, projelerin  kalitesi, lokasyonu, güvenliği ve kullanıcıya sunduklarıyla birbirinden farklılaşacağını söyledi.


Eston Yapı gelecek yıl 800 konut yapacak! (Emlakkulisi.com, Aralık 2010)


Eston Şehir ve Eston Deniz isimli iki büyük projeye devam ettiklerini belirten Kaan Yücel, gelecek altı yılda bu iki projenin yanı sıra TOKİ projelerinde yer almayı planladıklarını açıkladı.


Global krizin etkilerini kısa sürede atan Eston Yapı, hedef büyüterek gözünü 2011"e dikti. 300 konut satmayı, 800 konutu satışa arzetmeyi hedefleyen firma, 2011 cirosunu ise 150 milyon TL olarak belirledi. Yeni bir projeye daha başlamayı planlayan şirket, aslında, sadece 2011'i değil, gelecek altı yılını da planlamış durumda. 


Eston Yapı Genel Müdürü Kaan Yücel, altı yıllık gelecek planlamalarına dikkat çekerek, 2017 yılına kadar ağırlıklı olarak Eston şžehir ve Eston Deniz projeleri üzerinde çalışacaklarını söyledi. Ayrıca, bu dönemde taahhüt işleri ve kamu projeleriyle de yakından ilgilenmeye devam edeceklerini belirten Yücel,   katılmayı planladıkları büyük taahhüt işlerinin başında TOKİ projelerinin geldiğini belirtti.


Reşitpaşa'ya komşu geliyor


2011'e özel ise çıtayı biraz daha yukarıya çektiklerini ifade eden Yücel, yaklaşık 300 konut satıp ciroyu üç kat artırarak 150 milyon TL"ye çıkaracakları gelecek yılda Yakuplu'daki Eston Deniz ve Bahçeşehir'deki Eston şžehir projelerinde yeni kısım satışlarına ağırlık vereceklerini belirtti. 2011'de yeni projeleri de hayata geçireceklerini dile getiren Yücel, 'Nisan ayında Reşitpaşa"da butik özelliği olan Komşu Evler projesine başlayacağız. 252 konut olması planlanan Komşu Evler projemiz de yalnızca 'sıra evler'den oluşacak. Diğer projelerle birlikte gelecek yıl içinde toplam 700-800 civarında yeni konut arzı yapacağız dedi.


'Satışı yüzde 100 artırdık'


Eston"un 2010 yılında iyi bir yıl yaşadığına şahitlik ettiklerini belirten Yücel, 2009 yılına kıyasla krizin etkilerinden sıyrıldıklarını ve ekonominin hareketlendiği 2010"da inşaat sektöründe ciddi bir hareketlenmelerin gözlendiğini vurguladı. Bu iyimser havanın satış rakamlarına yansıdığını söyleyen Yücel, œSatışlarımızı neredeyse yüzde 100 oranında artırdık. Eston şžehir projemizde üç yeni kısmı daha satışa açtık. Kasım ayında ikiz ve müstakil dublekslerden oluşan dış yüzünde farklı mimari tuşeler yaptığımız, kış bahçeleri eklediğimiz 5. Kısım satışa sunuldu ve ilk andan itibaren büyük talep gördü. İlk hafta yüzde 20"sini sattık diye konuştu.


ŞEHİR VE DENİZDE YOL ALIYOR


Bu arada yapımı 2017 yılına kadar sürecek olan Bahçeşehir'deki Eston şžehir ve Yakuplu'daki Eston Deniz projeleri hakkında konuşan Kaan Yücel, her iki çalışmada da yeni etaplarla büyümeye devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Zaten Bahçeşehir"in en büyük bahçeli ev projesi de bize ait. Yeşil alanı, kalite ve konforu bir arada bulunduran ve İstanbul"un yükselen değeri Bahçeşehir"de akılcı ve karlı bir yatırım yapmak isteyenlerin tercihi oluyoruz.”


Deniz Kalyon Evleri"nde ise üçüncü etap satışlarına devam ettiklerini belirten Yücel, œEston Deniz önündeki 1.5 kilometrelik sahili ve marinasıyla İstanbul"da özel bir proje. 2011 yılında bu projemizde de mimari yeniliklerle yeni etaplarımızı satışa açmayı hedefliyoruz dedi.


BÜYÜME SÜRER, KONUT FİYATLARI ARTAR


2011'in Türkiye ekonomisi açısından olumlu beklentilerin ve beklenen büyüme rakamlarının gerçekleşeceği bir yıl olacağını düşünen Kaan Yücel, diğer yandan, seçimin etkilerinin de ekonomik açıdan sarsıcı boyutlarda olmayacağını vurguladı. 


Konut sektörü açısından ise 2011'in bu yıldan daha iyi geçeceğini ifade eden Yücel, şöyle konuştu: 'Ekonomi ve politikadaki istikrar, faizlerin düşmesi ve düşmeye devam edecek olması konuta olan talebi artıracaktır. Bir kere kesinlikle konut fiyatlarına zam gelecek. MTA fiyatlarının artması inşaat fiyatlarını artıracak bu da konut fiyatlarını yükseltecektir. İyi projelerin diğerleri arasında mutlak surette sıyrılacağına inanıyorum.'Kaan Yücel ve Brika A.Ş. iletişim bilgileri nelerdir?Brika Yapı Mühendislik Ticaret Anonim Şirketi 


Adres: Beyoğlu, Ömer Avni Mahallesi, İnebolu Sokak, No:43/3.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016