Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mahmutbey Mecidiyeköy metro hattı - Kabataş Mahmutbey metro hattı

Kabataş - Beşiktaş - Alibeyköy- Mahmutbey arasında yapılması planlanan 19 istasyona sahip, 25 kilometre uzunluğundaki metro hattıdır. Hattın ilk etabı olan Mecidiyeköy – Mahmutbey bölümünün ihalesinin Mayıs 2013’te yapılması bekleniyordu.


Ama YAPILAMADI.


Ardından tekrar ihale tarihi belirlendi; 18 Eylül 2013 saat 11.00 dendi.


Bugün de ERTELENDİ.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar'ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy'de Hacıosman-Yenikapı Metrosu'na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi'nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı'na entegre olacak olan projenin, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi'nden geçerek Mahmutbey de yapılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale getirileceği belirtildi.

SON DAKİKA BİLGİSİ: İstanbul Büyükşehir Belediyesince açılan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattı ihalesi 8 Ekim saat 11.00'e ertelendi.

Kabataş Mahmutbey Metro Hattı
Kabataş Mahmutbey Metro Hattı haritasıKabataş – Mahmutbey Metro hattı nedir?Kabataş’tan başlayıp Beşiktaş, Alibeyköy ve Mahmutbey’e ulaşacak metro hattıdır. Toplam uzunluğu 25 kilometredir. Metro hattında 19 istasyon bulunması planlanıyor. Kabataş – Mahmutbey Metrosu ne zaman yapılacak?İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş – Kabataş – Mahmutbey Raylı Sistem Hattı Projesi Yapım İhalesi ile ilgili teklifleri 2013 yılının Mayıs ayında almayı planlıyor. Yetkililer metro hattının Kabataş – Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy – Mahmutbey hattı şeklinde iki farklı proje veya tek bir paket halinde ihale edilebileceğini kaydettiler. Konunun bugünlerde netlik kazanması bekleniyor.Kabataş – Mahmutbey Metrosu kaça malolacak?Hattın maliyeti 2.4 milyar TL'ye ulaşacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın duyurduğu ihalenin ardından hattın 2017'de tamamlanması planlanıyor.Kabataş – Mahmutbey Metrosu hangi haberlere konu oldu? Kabataş-Mahmutbey metro projesi revize edildi (Rayturk.net, Ocak 2013)


Kabataş'taki İDO iskelesinden başlayıp yeraltından Dolmabahçe ve Beşiktaş'a ilerleyen ve Mecidiyeköy'den Mahmutbey'e kadar ulaşacak olan 25 km uzunluğundaki metro projesinin yapım maliyetleri yüksek olduğu için bazı revizyonlara gidildi. Buna göre Kabataş-Beşiktaş arasındaki bölüm tramvay hattının uzatması olacak şekilde yapılacak. Kabataş-Dolmabahçe arasında çift hatlı ilerleyen tramvay hattı Dolmabahçe-Beşiktaş arasında yolun dar olmasından dolayı tek hat olarak yapılacak. Beşiktaş'taki tramvay durağı çift hatlı ve peronlu olacağı için durak başındaki makaslar vesilesiyle tramvay trafiği ayarlanacak. Böylece T1 tramvay hattıBeşiktaş-Bağcılar işletmesine geçecek.


Beşiktaş-Mahmutbey metro hattı


Metro hattı ise Kabataş yerine Beşiktaş'tan başlayacak. Böylece projenin adı da Beşiktaş-Mahmutbey metro projesi olarak belirlendi. Beşiktaş'tan yeraltından Balmumcu'ya giden hat Mecidiyeköy'de Ortaklar Caddesi'nde istasyon olacak şekilde planlanıyor. Mecidiyeköy metro istasyonunda Taksim-Hacıosman metro hattına transfer yapılabilecek şekilde düşünülen hat yeraltından Çağlayan'a ulaşacak. Kağıthane'den vadiyi viyadük ile aşacak olan metronun istasyonuda viyadük üzerinde olacak.


Nurtepe'de tekrar yer altına girecek olan metro hattı Alibeyköy'e ulaşıp yapımı düşünülen Eminönü-EyüpAlibeyköy tramvay hattına aktarma yapılabilecek. Yeşilpınar'dan ilerleyerek Gaziosmanpaşa'nın kuzey mahalleri olan Akşemsettin, Karayolları ve Karadeniz'den geçerek Metris'te Habipler Topkapı tramvay hattına aktarma yapılabilecek. Daha sonra Tekstilkent'e ulaşan hat 100. Yıl Mahallesi ve Milliyet'ten Mahmutbey'e gidiyor. Mahmutbey'de de Başakşehir-Kirazlı metro hattına aktarma yapılabiliyor.Beşiktaş-Mahmutbey metro ihalesi Mayıs'ta (Yeni Şafak Gazetesi, Ocak 2013)


Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Beşiktaş-Mahmutbey metrosunun Mayıs' ta ihalesinin yapılacağını söyledi. Topbaş, 'Ulaşımla ilgili yaptığımız yatırımlar 2013 yılı sonunda toplam 28.4 milyar lirayı bulacak' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2013 yılının ilk meclis toplantısına katıldı. İstanbul ulaşımıyla ilgili açıklama yapan Topbaş, "Metrobüs hattında ciddi bir yoğunluk oluştuğunu belirterek, 'Burasını rahatlatmak için önemli çalışmalarımız var" dedi. Topbaş, 'Bu yıl şehre 8 milyar lira yatırım olarak girecek. 2013 yılının sonuna vardığımız zaman İstanbul'da yapmış olduğumuz yatırımlar toplamı 60 milyar lira olarak konuşacağız. 8 yılda 24.4 milyar lira ulaşıma yaptırımı yaptık. Ulaşım yatırımları 2013 yılı sonunda 28.4 milyar lirayı bulacak' dedi.