Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kabataş Martı Projesi mimarı kimdir?

Üniversiteler ve bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda, 2005 yılında tasarlanan Kabataş Martı Projesi mimarı kimdir?


Kabataş Martı Projesi, üniversiteler ve bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda, 2005 yılında Mimar Hakan Kıran tarafından tasarlandı. 


Proje, 2008 yılında Koruma Kurulu’nca onaylandı. 2009 yılında Cityscape ödülüne aday oldu. 2010 yılında “En İyi Aktarma Merkezi” ödülünü aldı. 2011’de onaylanan projenin ÇED başvurusu yapılıp “ÇED gerekli değildir” raporu alındı. 


2016 yılında projeye metro ilavesi kararı verilip, lastik tekerlekli ulaşım araçları yer altına alınarak, tüm ulaşım entegrasyonunun bu alanda sağlanması planlandı. Projeye göre, üst alanda da büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp, denizle kesintisiz buluşturacak, egzosdan arındırılmış, sahil şeridindeki yeşil bantı kesintisiz yayaya bırakacak bir alan yaratılacak. 


Böylelikle mevcut 1.5 metrelik, binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı otobüs tramvay ve özel araçlarıyla demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlara sıkıştırılmasının önüne geçilmiş olacak.Hakan Kıran kimdir?


Kabataş Martı Projesi ne durumda?