Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kaçak binalara DASK yapılır mı?

Taşınmaz mallar üzerinde yapılabilen DASK sigortası, yasal olarak yapılması zorunlu olan sigorta olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kaçak binalara DASK yapılır mı?


Taşınmaz mallar üzerinde yapılabilen DASK sigortası, yasal olarak yapılması zorunlu olan sigorta olarak karşımıza çıkıyor. DASK sigortası olmayan bir evin kiralama ya da satışı söz konusu olmuyor.


DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde karşılıyor.


Aşağıda belirtilen bina bölümleri, bir arada ya da ayrı olarak teminat kapsamına alınıyor:


Temeller /Ana duvarlar / Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar /Bahçe duvarları / İstinat duvarları / Tavan ve tabanlar / Merpenler / Asansörler / Sahanlıklar / Koridorlar Çatılar / Bacalar /Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri


Ancak DASK sigortası bazı yapılara yapılmıyor. Peki, kaçak binalara DASK yapılır mı?


Kaçak binalar, sigorta kapsamı dışında oluyor. “Hazine”, “Belediye” gibi kamu arazisi üzerine yapılan binalar ile 27.12.1999 tarihinden sonra inşa edilen, ancak ilgili mevzuat gereği "inşaat ruhsatı" bulunmayan binalar Zorunlu Deprem Sigortasının kapsamına girmiyor. 


Buna karşılık, 27.12.1999 tarihinden önce yapılmış olan binalarda " inşaat ruhsatı" şartı aranmadığı için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com