Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kaçak binaya su aboneliği alınır mı?

Su aboneliği, oturma izni olan mesken ve işyerleri için yapılan müracaat sonrasında veriliyor. Peki, kaçak binaya su aboneliği alınır mı?


 Kaçak binaya su aboneliği alınır mı?


Su aboneliği, oturma izni olan mesken ve işyerleri için yapılan müracaat sonrasında veriliyor.


Bir arsa üzerinde ev yapılabilmesi için belediyeden ruhsat alınması ve yapının ruhsatına uygun olarak inşa edilmesi gerekiyor. Bu hususlara göre inşa edilmeyen evler kaçak ev olarak ifade ediliyor.


"Kaçak" niteliğinde olan yerlerin yıkılması ve inşaatın ruhsatına uygun bir hale getirilmesi ile inşaatın devamına izin verilebiliyor. 


Ruhsata aykırılık olan ev inşaatında bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür, belediye veya valilikçe kaldırılıyor ve inşaatın devamına izin verilebiliyor. 


Aksi takdirde, ruhsat iptal ediliyor, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan ev, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılıyor ve masrafı yapı sahibinden tahsil edililiyor. Peki, kaçak binaya su aboneliği alınır mı?


Kaçak binaya su aboneliği

İSKİ abonelik işlemleri için gerekli belgeler arasında yapı kullanma izni (İskan belgesi) isteniyor. Ancak iskansız evlerde bazı istisnalar söz konusu olabiliyor. 


12 Ekim 2004 tarihinden önce yapıldığı belgelenen yapılar için iskan ruhsatı alınması koşulu ve inşaat ruhsatı da aranmıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com