Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kaçak doğalgaz kullanımı cezası 2016!

Kimi ev ve işyeri sakinleri, doğalgazı kaçak kullanıyor. Bu gibi durumların tespiti halinde de ceza kesiliyor.


Ev ve işyeri kullanıcıları elektrik, doğalgaz ve su gibi abonelikleri üzerine almakla mükellef oluyor. Kullanımdan doğan faturaların zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödenmesi de şart. Aksi halde kişi, birtakım cezai durumlarla karşılaşabiliyor.


Kimi ev ve işyeri sakinleri, doğalgazı kaçak kullanıyor. Bu gibi durumların tespiti halinde de ceza kesiliyor.


Peki, kaçak doğalgaz kullanımı nasıl tespit edilir? Kaçak doğalgaz kullanımı cezası 2016 ne kadar?


Kaçak doğalgaz kullanım tespit ve tahakkuku Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Madde 52-54, Madde 42 ve Kaçak veya Usulsüz Doğal Gaz Kullanımı Durumunda Uygulanacak Usul ve Esaslar çerçevesinde yapılır.


Kaçak doğal gaz kullanımı yönetmeliği Madde 52;


Dağıtım sistemine veya sayaca ya da tesisata müdahale edilerek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, tüketimin eksik veya hatalı ölçülerek ya da hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmiş sayaçtan geçirilmeden mevzuata aykırı bir şekilde tüketilmesi, kaçak doğal gaz kullanımı olarak kabul edilir. 


Kaçak doğal gaz kullanımının tespit edilmesinde, dağıtım şirketinin tespitini doğru bulgu ve belgelere dayandırması ve tüketici haklarının ihlal edilmemesi esastır.


Kaçak doğal gaz kullanıldığının tespit edilmesi halinde, dağıtım şirketi tarafından tutanak düzenlenir ve kaçak kullanımın engellenmesi için gereken önlemler alınır.


Dağıtım şirketi, kaçak doğal gaz kullandığı tespit edilenlerin doğal gazını keserek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilir.


Kaçak doğal gaz kullanım bedeli, yapılan tespit çerçevesinde, ölçüm ve kontrol sonuçlarına göre düzenlenen belgelere dayanılarak hesaplanmak suretiyle, kullanım süresi ve bu süre içerisinde tüketilen doğal gaz miktarı dikkate alınarak dağıtım şirketi tarafından müşteriye tahakkuk ettirilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com