Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kaçak elektrik cezası nedir?

Abonelik kaydı olmadan kullanılan elektrik kaçak elektrik oluyor. Kaçak elektrik kullanımının tespiti halinde kullanıcıya bazı cezalar uygulanıyor. Peki, kaçak elektrik cezası nedir?


Kaçak elektrik cezası nedir?


Abonelik kaydı olmadan kullanılan elektrik kaçak elektrik oluyor. Bir diğer ifade ile, kullanım yerine ilişkin olarak; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketmesine deniyor.


Ayrıca; diğer kaçak elektrik kullanımları ise şu şekilde sıralanıyor:


Dağıtım sistemine veya sayaçlara veya ölçü sistemine ya da yapı bina giriş noktasından sayaca kadar olan tesisata müdahale ederek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek ,


Müdahale sonucu; Sayacın eksik veya hatalı ölçüm yapılması veya hiç ölçülmemesi,


Yasal şekilde tesis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketmesi,


Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin ilgili mevzuata uygun olarak kestiği elektrik enerjisini, mücbir sebep halleri dışında; yükümlülüklerini yerine getirmeden dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin izni dışında açması, kaçak elektrik enerjisi tüketimi olarak kabul edilir.


Kaçak elektrik kullanımının tespiti halinde kullanıcıya bazı cezalar uygulanıyor. Peki, kaçak elektrik cezası nedir?


Kaçak elektrik cezası 2015

Türk Ceza Kanunu gereğince elektrik enerjisinin sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası uygulanıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com