Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kaçak yapılara elektrik bağlanması 2016!

Hükümetin seçim vaatleri kapsamında hazırlanan yeni Torba Yasa, 23 Mart'ta Meclis'e sevkedildi. Bu yasa ile kaçak yapılara elektrik bağlanması mümkün mü?


Yeni Torba Yasa, 23 Mart'ta Meclis'e sevkedildi. Yapılan düzenlemelere göre 26 yaşına kadar pasaport harcı alınmayacak, iş kuran gence 3 yıl vergi yok, polis ve uzmana gösterge artışı, memura doğumla yarı çalışma hakkı verilecek. 


Bu yasa tasarısı kapsamında kentsel dönüşüme dahil olacak imar mevzuatına aykırı yapılara da elektrik ve su bağlanması öngörülüyor.


Kaçak yapılara, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ilgili ev sahibinin muvafakat vermesi kaydıyla, elektrik ve su bağlanacak. 


Kaçak yapılar; ruhsatsız olarak yapılan ya da imar mevzuatında yer alan uyulması zorunlu kurallara uyulmayarak ruhsat ve eklerine aykırı yapılan yapılar oluyor.


Kaçak yapı sahiplerinden bazıları elektriği şantiye aboneliğinden kullanırken, bazıları ise geçici olarak elektirk aboneleğini kullanıyordu.


Tasarı ile getirilen bu düzenlemeyle kaçak yapılarda oturanlar kimselerin elektrik konusunda yaşadığı mağduriyet de giderilmiş olacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com