Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kalamış – Kadıköy - İstanbul

Kadıköy’de Kurbağalıdere, Kızıltoprak, Feneryolu ve Fenerbahçe arasında kalan semttir. Kalamış’ın büyük bir marinası ve parkı vardır. Bazı gece kulüpleri ve lokantalar da bulunur. Galatasaray Spor Kulübü'nün Galatasaray Kalamış Tesisleri de burada bulunur.Kalamış – Kadıköy - İstanbul

Kalamış Semti, Kadıköy, İstanbul


Kalamış neresidir?


Kalamış, İstanbul'un Anadolu yakasında Kadıköy ilçesinde bir semt ve aynı isimde bir koydur. Kurbağalıdere Kalamış Koyu'na dökülmektedir. Kurbağalıdere'nin koya döküldüğü yerde Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Dereağzı Tesisleri vardır.


Güftesi Behçet Kemal Çağlar'a ve bestesi de Münir Nurettin Selçuk'a ait;


"Yok başka yerin lütfu ne yazdan, ne de kıştan; 

Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış'tan" mısraları ile başlayan bestesi ünlüdür.Kalamış adı nereden geliyor?


Kalamış Koyu’nun adı Bizans döneminde Eutropos idi. Burası sonradan derenin yığdığı toprak nedeniyle bataklık ve sazlığa dönüştü ve "Kalamisia" diye adlandırıldı. Sonra Osmanlılar döneminde bu yöreye "Kalamiçe" dendi ve Cumhuriyet dönemi içinde "Kalamış" adıyla tanımlanmaya başladı.Kalamış’taki ünlü tesisler hangileridir? 


Kalamış – Kadıköy - İstanbulKalamış Koyu ve Kalamış Yat Limanı: İnşası 1985 ile 1988 arasında tamamlanan projedir. 


Kalamış Yat Limanı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Galatasaray Kalamış Tesisleri: Anadolu yakasında bulunan Kalamış Su Sporları ve Sosyal Tesis, Galatasaray'ın Sutopu ve Yelken Şubesi'ne ev sahipliği yapmakta, ayrıca Kulüp Sosyal Tesisi olarak hizmet vermektedir.  Yapımı tamamlanmak üzere olan Engin Bora Havuzu bu tesislerdedir. İstanbul'un en gözde sahillerinden birinde bulunan Kalamış Su Sporları ve Sosyal Tesis, ayrıca Galatasaray camiasına şık restoranı ve temizliği sürekli denetlenen denizi ve sahili ile de hizmet vermektedir. 2013 yılında tamamen yenilenen Kalamış Tesisleri, Kadıköy bölgesinin en güzel sahil mekanlarından biri haline gelmiştir. 


Galatasaray Kalamış Tesisleri 1960’da, havuz 1967’de hizmete açıldı. 

Kalamış Su Sporları Tesis Yönetmeni Doğan Kesim’dir. Tel: 0 216 414 53 73Fenerbahçe Todori Tesisleri: Kalamış  Fener Caddesi’nden vapur iskelesine inen yolun sağ tarafında Vasil’in, sol tarafında Todori’nin meyhaneleri vardı. Bir de ayaküstü bir iki kadeh atılan bakkal Filip’in dükkanı... Filip Kızıltoprak’ta bugünkü Migros’un yerinde bakkallık yapar, çok kere Vasil’in müşterileri önce buraya uğrar, bir iki kadeh içtikten sonra Kalamış’a Vasil’e yürürlerdi.


Kurbağalıdere’nin karşısındaki Todori’inin Kahvesi olarak bilinen yer de  Fenerbahçeli futbolcuların soyunma odası, Yoğurtçu dere yokuşunun solundaki Kördere ve Kurbağalıdere yanındaki Kemikçi diye bilinen arsalar Modalı gençlerin sürekli maç yaptıkları alanlardı.


Vasil Kalamış’ta iş yaparken Todori ikinci planda kalmıştı, fakat Vasil batarken Todori adeta şahlandı. 1927’de Carliston ve Fokstrot çılgınlığı İstanbul’u sarınca, Todori bahçeye bir pist yaptırıp, pazar günleri caz getirerek Rum gençlerinin dans ihtiyacını karşılamışsa da Belvü Gazinosu bütün debdebe ve şaşaası ile ön plana geçince bundan vazgeçmişti. 


Fenerbahçe Spor Kulübü Todori Tesisleri iletişim bilgileri şöyle; Fener Kalamış Caddesi No:46 Kadıköy İstanbul  Telefon: 0216 450 20 44 -45