Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kalamış Yat Limanı

15 yıldır Koç Holding tarafından işletilen ancak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca Ekim’de ihaleye çıkarılacak olan marina. Kalamış Yat Limanı, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Kadıköy ilçesi sınırları içinde 435 bin 128 metrekare alan üzerinde bulunuyor. Türkiye’nin en büyük marinası burası…Kalamış Yat Limanı
Kalamış Yat Limanı 


Kalamış Yat Limanı'na havadan bakmak için tıklayın!


Kalamış Yat Limanı işletmesi ne zaman ihaleye çıkacak? Star Gazetesi’nde 16 Eylül 2013 tarihinde Ercan Baysal imzasıyla yayımlanan habere göre; yaklaşık 15 yıldır Koç Holding'in işlettiği Kalamış Yat Limanı özelleştirme kapsamına alındı. Ekim ayında ihale ilanına çıkılması planlanan Kalamış'la Türkiye'nin önde gelen grupları ve yabancıların ilgilendiği belirtildi.Kalamış Yat Limanı ile kimler ilgileniyor? Türkiye'nin en büyük marinası Kalamış için özelleştirme süreci başladı. İhale hazırlıkları büyük ölçüde tamamlanırken ekim ayı sonuna kadar ihale ilanına çıkılması planlanıyor. Koç Holding bünyesinde işletilen marinanın yıl sonuna kadar özelleştirmesi hedefleniyor. Kalamış-Fenerbahçe Yat Limanı'na ilişkin mayıs ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) kararının çıktığını hatırlatan Maliye Bakanlığı kaynakları, iki ay sonrasında tekliflerin alınabileceğini söyledi. Edinilen bilgiye göre marinalarla yaklaşık 15 yıldır işletmesini yapan Koç Grubu'na bağlı Setur şirketinin yanı sıra Ülker ve Doğuş grupları da yakından ilgileniyor. 25 yıl süreyle işletme hakkı devrinin verileceği Kalamış'ta özelleştirme süreci tamamlanmadığı için işletmeci şirket Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ecrimisil ödüyor. İmar planı çalışması sonrasında kapasitesi büyüyen marinanın değerinin katlandığı ve özelleştirmede yüksek bir bedelin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.Kalamış Yat Limanı’nın tarihçesi nedir?Kalamış Yat Limanı'yla ilgili ihale süreci dört ay önce ÖYK kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başlamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyeleri'ne kapasite artışının olduğu imar planları gönderilmişti.1987 yılında hizmete açılan Türkiye'nin en büyük marinası olan Kalamış ve Fenerbahçe Marinaları, Aralık 1998'de işletmeci şirketin hisselerinin tamamının devralınması ile Setur Marinaları zincirine katılmıştı.


Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile imar planı onaylanan Kalamış-Fenerbahçe Yat Limanı'nın yeni düzenleme ile kapasitesi de büyümüş oldu. Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalardan edinilen bilgilere göre, özelleştirme süreci ile yerli şirketlerin yanı sıra çok sayıda yabancı şirket de ilgileniyor.Kalamış Yat Limanı’nın yüzölçümü ne kadardır?Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'na ilişkin yayınlanan ÖYK kararına göre marina alanı oldukça büyük. Kalamış-Fener Caddesi mevkiinde bulunan iki adet yat limanı olan yerin toplam alanı 435 bin 128 metrekareyi buluyor.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Kalamış Yat Limanı hakkındaki ilanı şöyle;


FENERBAHÇE –KALAMIŞ YAT LİMANLARI


Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanları (Yat Limanı) Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 07.03.2011 tarih ve 2011/17 sayılı kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır.

Anılan karar uyarınca, Yat Limanının özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar bakım, onarım, işletilmesi ile ilgili her türlü yükümlülük ve elde edilecek gelirler Maliye Hazinesine bırakılarak, 3 yıl içinde özelleştirme işlemlerinin tamamlanmasına karar verilmiştir.