Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kamil Saka kimdir?

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka kimdir? Kamil Saka, ne zamandan beri başkanlık görevinde?


Kamil Saka, 1954 yılında Güre’de doğdu. Annesi ev hanımı, babası ise öğretmenlik mesleğini yaptı. İlk, orta ve lise öğrenimini Edremit’te tamamladı. 


1978 yılında Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. Edremit’e gelerek serbest mühendis ve müteahhit olarak iş hayatına atıldı. 1979 yılında Günseli Hanım ile evlendi ve bir kız çocukları dünyaya geldi.


Lise yıllarındayken siyasete ilgi duymaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra, 1972 yılında CHP’ye üye oldu ve gençlik kollarında mücadele vermeye başladı. Üniversite yıllarında yurtsever saflarda mücadelesini sürdürdü. 12 Eylül askeri darbesinden sonra siyasi hayatı kesintiye uğradı. 


Vatani görevini yedek subay olarak yerine getirerek, Edremit’e dönüp iş hayatına devam etti. Siyasi yasakların kalkması ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SODEP) Edremit kurucu üyeliği ve yöneticiliği görevinde bulundu. Daha sonra Halkçı Parti ve SODEP birleşmesi ile kurulan SHP’ye katıldı.


1987 yılında Güre Köyü, belediyeye dönüştürüldü. SHP’nin Güre Belediye Başkan Adayı olarak seçime katıldı. Henüz 33 yaşındayken Güre’nin ilk belediye başkanı seçildi. 1989, 1994, 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde 5 dönem daha seçilerek Türkiye’nin en uzun süre belediye başkanlığı yapan kişisi unvanına sahip oldu ve yaşamının 27 yılını sevdalısı olduğu Güre’ye ve halkına hizmet ederek geçirdi. 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde Edremit Belediye Başkanı seçildi.