Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kamil Yanıkömeroğlu kimdir?

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. 2003’ten beri firmanın gayrimenkul geliştirme grup başkanıdır.Kamil Yanıkömeroğlu kimdir?

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil YanıkömeroğluKamil Yanıkömeroğlu hangi eğitimleri almıştır? Kamil Yanıkömeroğlu 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. 1990 yılında yine aynı üniversitede lisans üstü programını tamamlamıştır. Yanıkömeroğlu kariyerine nerede başladı?İş hayatına 1988 yılında başlayan Kamil Yanıkömeroğlu, sırasıyla; 1988-1989 yıllarında Başkanlar Endüstriyel Tesisler A.Ş.'de Şantiye Müdürü, 1989-1993 yılları arasında Setan Mühendislik ve Gibbs Ortak Girişimi'nde Proje Müdürü, 1993-1994 yıllarında BHIC'te Proje Müdür Yardımcısı, 1994-1996 yılları arasında Vera Mühendislik A.Ş.'de şirket ortağı ve 1996-2003 yıllarında Tepe İnşaat'ta Alışveriş Merkezleri Genel Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Kamil Yanıkömeroğlu, Rönesans’a ne zaman katıldı?2003 yılında Rönesans Grubu'na katılan Kamil Yanıkömeroğlu 2003'ten bu yana Rönesans Holding A.Ş. Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir.Kamil Yanıkömeroğlu hangi haberlere konu oldu?Kuzey Afrika'nın en büyük stadını Türkler yapacak (Sabah Gazetesi, Aralık 2010)


Rönesans Holding, Avusturyalı ortağı PORR AG ile Libya'nın başkenti Trablus'da Kuzey Afrika'nın en büyük stadını inşa edecek


Temeli, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Dr. Muhammed Kaddafi'nin katılımıyla atılan stat, 2013'te yapılacak Afrika Uluslararası Kupası için hazırlanıyor. UEFA standartlarına uygun olarak inşa edilecek 50 bin kişilik stat, 200 milyon euroya mal olacak. 10 bin araçlık park yeri olacak statta, VIP ve basın mensupları için iki ayrı alan yer alacak. Stat, mimari özelliğini Trablus'un kaynağı olan Oea, Leptis ve Sabratha antik kentlerinden alacak. Stat, bu kentleri sembolize eden yüksekliği 100 metreyi bulan çelikten yapılmış 3 kemer arasına inşa edilecek. 


KADDAFİ'YE SÖZ VERDİ 


Rönesans Holding Gayrimenkul Grubu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, stadın bitiş tarihinin 2013 olduğunu, ancak Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Muhammed Kaddafi'ye stadı, 12 Aralık 2012'de oynanacak Brezilya-Libya dostluk maçına yetiştireceklerine dair söz verdiklerini ifade etti. 


EN MODERN STAT 


Yanıkömeroğlu, stadın Kuzey Afrika'nın en büyük ve modern stadı olacağını belirterek, burayı geçen yıl hisse alımı Avusturya'nın ikinci büyük ve Avrupa'nın önde gelen inşaat firmalarından PORR AG ile yapacaklarını söyledi. Rönesans'ın Libya pazarına yaklaşık 2.5 yıl önce girdiğini bildiren Yanıkömeroğlu, "Bu aslında bizim geç girdiğimiz bir pazar. Ama Rönesans buraya pazar ve sistemin oturmasının ardından girdi'' dedi. Buna küresel krizin önayak olduğunu, krizle birlikte ülke riskini azaltmak amacıyla hem komşu ülkeleri keşfettiklerini hem de Libya gibi Türk müteahhitliğine ihtiyaç bulunan ülkeleri fark ettiklerini kaydeden Yanıkömeroğlu, daha önce Rusya, Ukrayna ve Türkiye pazarına odaklandıklarını belirtti. 


Libya'da işleri ikiye katlayacağız 


Libya'daki çalışmaları hakkında da bilgi veren Yanıkömeroğlu, bunlar arasında şu anda inşa edilmekte olan beş bölgesel havaalanı, Tripoli El Fetih Üniversitesi ve ülkenin en doğusundaki Al Burdi Oteli'nin yer aldığını söyledi. Yanıkömeroğlu, ayrıca Afrika'nın en büyük alışveriş ve iş merkezi, otel ve sağlık bölümünden oluşan bir kompleks inşa ettiklerini de belirterek, "Şu anda Libya'da iş hacmimiz yaklaşık 2 milyar doları buldu. 2 yılda bunu 2'ye katlamayı planlıyoruz. Hedefimiz ilk 5 yılda iş hacmi olarak Libya pazarında da Rusya pazarındaki büyüklüğümüze ulaşmak'' diye konuştu.Alışveriş merkezlerine 1 milyar Euro yatıracağız (Hürriyet Gazetesi, Mart 2007)


Rusya’da yaptığı dev projelerle dikkatleri üzerine çeken, son olarak Zeyport ihalesini alan Rönesans, rotasını çevirdiği Türkiye’de 3 yılda 1.5 milyar Euro satış cirosuna ulaşan alışveriş merkezi yatırımları yapacak. Yabancı fonların büyük ilgi gösterdiği şirket, yüzde 50’yi geçmemek kaydıyla ortaklığa da açık.


Son olarak Zeytinburnu Yat Limanı (Zeyport) İhalesini, Koçan Danışmanlık’la birlikte alan Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım, Türkiye’de rotasını perakende sektörüne çevirdi. Bugüne kadar Rusyada 1.5 milyar dolarlık 25 alışveriş merkezi projesine imza atan Rönesans, üç yıl içinde Türkiye’de de 6 alışveriş merkezi (AVM) yatırımı gerçekleştirecek. Rönesans’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yanıkömeroğlu, "3 yılda yapacağımız projelerin satış cirosu bir milyar Euro’yu aşacak" dedi. Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nin (AMPD) bu yıl 11’incisi düzenlenen AMPD Perakende Zirvesi’nde sorularımızı yanıtlayan Yanıkömeroğlu, Türkiye’de büyük hedefleri olduğunu söyledi.


YABANCILAR PEŞİMİZDE: Bugüne kadar Türkiye’de bir tek Ankara’da Optimum Alışveriş Merkezi ile faaliyet gösterdiklerini anlatan Yanıkömeroğlu, projelerin finansmanı için ortaklığa da açık olduklarını belirtti. Yanıkömeroğlu şöyle devam etti: "Bütün yabancı fonlar peşimizde. Yüzde 50’yi aşmamak kaydıyla hisse satışı yapabiliriz. Dünya çapında bu konuda tecrübeye sahip firmalarla projelerin geliştirilmesi işbirliğine hazırız." Rusya’da önemli bir tecrübe kazandıklarını, 25 AVM yaptıklarını vurgulayan Yanıkömeroğlu, artık bu tecrübeyi Türkiye’ye taşıma zamanı geldiğini kaydetti.


İHTİSASLAŞMIŞ AVMLER: Firmanın Kozyatağı’nda inşaatına başladığı ’İstanbul Fashion Mall’un tamamen farklı bir konsepte sahip olacağını belirten Yanıkömeroğlu, "Burası ihtisaslaşmış bir AVM olacak. İçerisinde ağırlıklı olarak hazır giyim markaları yer alacak. Bunun yanında eğlence ve yemek alanları da bulunacak. Proje ile Anadolu Yakası’nda yaşayanların Akmerkez veya Kanyon’a gitmelerine gerek kalmayacak" diye konuştu. Yanıkömeroğlu, bu projede hem konsept geliştirmede hem de projenin yatırım danışmanılığı konusunda Hollanda’nın dünyaca ünlü TCN şirketiyle çalıştıklarını da ekledi. TCN böylece Türkiye’de ilk defa bir projeye dahil olmuş olacak.


KERVANSARAY RUHU KORUNACAK: Öte yandan Rönesans, Gaziantep’te yapacağı proje için bölgenin önemli tarihi mekanlarından biri olan Şirehan’ı, Anıtlar Kurulu’nun onayı ile otele çeviriyor. Yatırımın 15 milyon doları aşacağını kaydeden Yanıkömeroğlu, "Burayı tahsisle aldık. Kervansaray ruhuna uygun olarak burayı bir otele dönüştüreceğiz. Yanına da, eski kervansaray ruhuna uygun yepyeni bir çarşı yapacağız. Belediye’ye yapacağımız otoparkı tahsis edeceğiz. Toplam 25 bin metrekare büyüklüğündeki çarşının ticari alanı 10 bin metrekare olacak" diye konuştu.


MALATYA’DA BÜYÜK ORTAĞIZ: Malatyalı işadamlarıyla ortaklaşa Malatya’da, Malatya AVM projesini gerçekleştireceklerini de hatırlatan Yanıkömeroğlu, "Arsayı işadamlarıyla ortak aldık. Buranın yönetici ortağı ve en büyük hissedarıyız" dedi. 


İLK 50’YE GİRERİZ: 2006’da 380 milyon dolar ciro ile dünyada büyük müteahhit firmalar arasında 86’ıncı olduklarını anımsatan Yanıkömeroğlu, 2007’de hedefledikleri 700 milyon dolar ciro ile ilk 50’ye girmeyi umduklarını vurguladı. 


ZEYPORT GÖZDE OLACAK: Yanıkömeroğlu, Zeyport projesinde izin alma sürecinin devam ettiğini belirterek burada Akdeniz çanağının en gözde kruvaziyer limanını yapacaklarını söyledi. Yabancı firmaların projeyle yakından ilgilendiğini de kaydeden Yanıkömeroğlu, ancak öncelikli olarak master plana odaklandıklarını söyledi.Kamil Yanıkömerlioğlu ve Rönesans Gayrimenkul iletişim bilgileri nelerdir?Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.


Adres: Cumhuriyet Cad. Pegasus Evi No:48 Kat:5 Elmadağ / 34367 / İstanbul / Türkiye


Telefon: (212) 241 0603


Faks: (212) 296 1269


Web Adresi: http://www.rgy.com.tr