Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kamulaştırmasız el atma vekalet ücreti ne kadar?

Kamulaştırmasız el atma davası için avukatla çalışılması durumunda vekalet ücretinin de ödenmesi gerekiyor. Peki, kamulaştırmasız el atma davalarında avukata ne kadar ücret ödenir?Kamulaştırma işlemi yapmaksızın, bir kimsenin mülkiyetinde bulunan taşınmaz malına sahiplenme kastı ile ve kalıcı olarak el koyulması işlemi kamulaştırmasız el atma oluyor.


Kanunen bir taşınmaz malına kamulaştırmasız el atma suretiyle el konulan kimseler, dava açarak bedel tazminatı talebinde bulunabiliyor.


Bu dava için avukatla çalışılması durumunda vekalet ücretinin de ödenmesi gerekiyor. Peki, kamulaştırmasız el atma davalarında avukata ne kadar ücret ödenir?

Kamulaştırmasız el atma vekalet ücreti 2016


Yargıtay 5.Hukuk Dairesi 19.03.2015 günü 2014/28459 Esas  2015/5328 Karar sayılı içtihadı ile Lüleburgaz 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin maktu olarak belirlediği vekalet ücretine ilişkin kararının bozulmasına, 04.11.1983 sonraki döneme ilişkin elatmalarda nisbi vekalet ücretine‘ hükmedilmesine karar vermiştir. 


Buna göre mahkeme ve icra vekalet ücretleri maktu değil dava ya da icra takip değeri üzerinden nisbi olarak belirlenecektir.


Nisbi, mutlak olmayan demektir. Buna göre, kamulaştırmasız el atma vekalet ücreti mutlak bir ücret olmayıp duruma göre değişkenlik gösterebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com