Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'a 30 milyar TL'lik rötuş!

Kanal İstanbul Projesi'nde büyük tasarruf sağlayacak bir düzenlemeye yapıldı. Kanal İstanbul'a 30 milyar TL'lik rötuş yapılıyor...


Kanal İstanbul Projesi'nde büyük tasarruf sağlayacak bir düzenlemeye yapıldı. 65 milyar TL'ye mal olması beklenen projenin yapım maliyeti, kanal genişliği 400 metreden 275 metreye çekilerek yarı yarıya azaltılacak. Böylelikle projeden yaklaşık 30 milyar TL tasarruf elde edilmesi bekleniyor. 


Posta gazetesinde yer alan habere göre, çalışma dahilinde 1.7 milyar metreküp kadar çıkması beklenen hafriyat miktarı da yaklaşık 800 milyon metreküp azalacak. Edinilen bilgilere göre, kanal kesitinin 275 metreye inmesi sebebiyle yapılacak köprülerin uzunluğu da daha az olacak.


KÖPRÜ SAYISI 7 OLACAK


Bu yıl temelinin atılacağı Kanal İstanbul'da böylece köprü maliyeti de ciddi oranda azalacak. Kanaldan çıkarılacak olan hafriyat miktarı her halükarda planlanan 3 adacığı yapmaya yeterli olacak. Daha önce kanal üzerinde 6 köprü inşa edilmesi planlanırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda 7. köprü de inşa edilecek. Bugüne kadarki çalışmalarda, ilki Büyükçekmece bağlantılı D-100, ikincisi TEM, üçüncüsü Kuzey Marmara Otoyolu, devlet yolu, belediye yolu ve kuzeydeki havaalanına bağlantısı olan D-20'de olmak üzere 6 köprü planlandı. İki köprüden demiryolunun geçirilmesi öngörülüyor.


KANAL İSTANBUL İDARESİ KURULUYOR


20 milyar euroluk bir ekonomi yaratması beklenen Kanal İstanbul'un idaresi için de yeni bir yapılanma yapılacak. Projeyi yürütmek için Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı (KİB) kurulacak. TOKİ, Emlak Konut, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Karayolları, Demiryolları başkanlığın paydaşları olacak.


HAFRİYAT MİLLET BAHÇESİNE


Yıl sonunda ihalesi düzenlenecek olan asrın projesi Kanal İstanbul'un inşaatı sırasında çıkacak olan hafriyatın bir bölümü de Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak Millet Bahçesi'nde kullanılacak. Kazıdan çıkan malzemelerle Karadeniz ve Marmara çıkışlarına 3 yapay ada inşa edileceği gibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı arazisinin Millet Bahçesi'ne dönüştürüleceğini açıklaması ile hafriyatın bir bölümünün buraya dökülecek. Uzmanlar, hafriyatın 900 milyon metreküplük hafriyatla hem adaların hem de millet bahçelerinin yapılacağını açıkladı.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, 3. Havalimanı