Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'un ÇED raporuna son şekli verilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de açıkladığı ve kamuoyunda "çılgın proje" olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'nin ÇED raporuna son şekli verilecek...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "çılgın proje" olarak açıklanan Kanal İstanbul'un Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin tamamlanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili kurumların yetkililerinin katılmasıyla 28 Kasım'da toplantı düzenlenecek.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Küçükçekmece Gölü'nden başlayarak, Şahintepe Mahallesi'nden geçirip Sazlıdere Baraj Havzası boyunca sürecek Kanal İstanbul projesi Terkos Gölü'nün doğusu üzerinden Karadeniz'e ulaşacak.


 Kanal İstanbul


Kanal İstanbul projesinin ÇED raporu üzerine son hali verilecek. Buna göre, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak için ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyonunda yer alan kurum ve kuruluşların yetkililerinin katılımıyla 28 Kasım'da 1. İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısında bulunacak.


Kanal İstanbul hakkında komisyon üyesi olarak görevlendirilenlerin katılımıyla rapor ile ilgili kurum/kuruluşların görüş ve düşünceleri kullanılacak. Daha sonra projenin ÇED raporunun nihai şekliyle ilgili kısa süre içinde karar verilecek. Bu kapsamda projenin ÇED süreci de tamamlanacak.


Proje 45 kilometre uzunluğuna sahip olacak

Kanal İstanbul'un uzunluğu 45 kilometre uzunluğunda olacak. Proje güzergahında bulundan diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili mevcut altyapı kavramsal deplase çalışmaları, ilgili kurumlarla mutabık kalınıp hazırlandı. 75 milyar TL proje bedeline sahip olan proje kamu özel iş birliği modeliyle hayata geçirilecek.


Kanal İstanbul projesiyle ilgili 7 kara yolu köprüsü, biri köprü diğeri yer altı geçişi olmak üzere toplam 2 demir yolu geçişi, 2 metro geçişi yapılacak.


Kanal İstanbul projesinden kara yolu ve demir yoluyla meydana getirilecek güzergahlar ise D-020 kara yolu geçişi, Kuzey Marmara Otoyolu (KMO), TCDD hızlı tren hattı geçişleri, Sazlıbosna kara yolu geçişi, KMO kesim-7 geçişi, TCDD Halkalı-Kapıkule konvansiyonel demir yolu hattı, Mahmutbey-Esenyurt metrosu, TEM otoyolu geçişi, Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü metrosu, D-100 kara yolu geçişi olacak.