Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul'un güzergahını resmen açıkladı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir." dedi. 


Bakan Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nde gelinen son durumu ve proje güzergahını bugün gerçekleşen basın toplantısında açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen açıklandı.


Kanal İstanbul nereden geçecek? 


Kanal İstanbul projesi için 5 farklı güzergah üzerinde çalışamalar yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında sayısal modelleme çalışmaları tamamlandı.   


"Avrupa tarafından olası bütün etkileşimler Kentsel Dönüşüm ile dahil etkileşimler dikkate alınarak 5 alternatif üzerinde çalışmalar ele alınmış. en avantajlı olan 4. alternatif de bugün itibarıyla kararklaştırdık." şeklinde açıklamalarda bulundu. 


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir." dedi.   


Bakan Arslan, Kanal İstanbul'un ihale süreci bu sene tamamlanacak ve ilk kazma yıl içinde vurulacak. 3. havalimanından çok daha büyük bir proje olacağını dile getirerek, projenin güzergahının 45 kilometre olduğunu söyledi. Proje Küçükçekmece Gölü'nden başlayacak.