Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'un ihalesi yakında yapılacak!

Partisinin Bağcılar 6. Olağan İlçe Kongresi'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul'un yakında ihaleye çıkacağını söyledi..


Partisinin Bağcılar 6. Olağan İlçe Kongresi'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar'ın, 750 bin nüfusuyla İstanbul'un önde gelen ilçeleri arasında yer aldığını söyledi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde konuşma yaptı:


"İlçe olduğu ilk dönemlerde bu bölge, kışın çamurdan yazın tozdan geçilmeyen, hiçbir altyapısı olmayan, plansızlık ve projesizlik abidesi bir yer durumundaydı. Seçim kampanyasına geldiğimiz zaman çizmelerle dolaştık. O zaman ilk belediye başkanımız olarak milletvekilimiz Feyzullah Bey'le burada seçimi kazandık ve yoğun bir çalışmayla bugünlere geldik. İlçe belediye başkanlarımız bir yandan 1994'te büyükşehir belediye başkanı olmamızla biz bir yandan çalıştık, ondan sonra zaten büyükşehir de sürekli olarak bizde kaldı ve bugün bambaşka bir Bağcılar var. Çalışırsan bağ, çalışmazsan dağ oluyor. İstanbul'un önemli iş merkezlerinden bir kısmına ev sahipliği yapan ve yaklaşık 200 bin konutun bulunduğu ilçemizin kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından farklı bir konuma geleceğine inanıyorum. Son yıllarda burada yapılan parklar, engellilere yönelik tesisler, sosyal ve kültürel merkezler, müzeler, bilgi evleri, aile sağlığı merkezleri, ilçenin adeta çehresini değiştirmiştir. Bugün farklı bir Bağcılar var. Belediyemizin 740 milyon liralık bir yatırımla hizmete aldığı 250 tesis, ilçemizde yaşayanların hayat kalitesini fevkalade yükseltmiştir. Halen 470 trilyon liralık maliyetle inşası süren 12 proje tamamlandığında Bağcılar daha da güzelleşecektir. Bunlar arasında yeni belediye hizmet binası, Bağcılar Meydanı ve kapalı otoparkı, spor kompleksleri, yüzme havuzları, gençlik merkezleri de bulunuyor. Halen hizmette olan bir tramvay ve 2 metro hattına ilave olarak inşası süren 4 metro hattı ile proje aşamasındaki 2 metro ve bir tramvay projesi sayesinde ilçemizin ulaşım sorununu da kökten çözüyoruz. Yakında başlanacak olan okçuluk ve buz hokeyi spor kompleksi, amfi tiyatro, spor parkı, bilim parkı, sıfır atık parkı, Güneşli Kültür Merkezi ve şehir kütüphanesiyle Bağcılar artık geleceğe hazırlanıyor. Tutana aşk olsun."


Osmangazi Köprüsü de İstanbul'un projesidir


İstanbul'a 210 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Boğazın altına  Marmaray  ve Avrasya tünelleri, üstüne Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü inşa ederek, şehri ve kıtaları birbirine bağladık. Hemen yanı başımızdaki Osmangazi Köprüsü de İstanbul'un bir projesidir. İstanbul-İzmir Otoyolu'nun bir parçası olan bu köprü sayesinde İstanbul'dan Körfez'in karşı tarafına gidip gelmek kolaylaştı. Marmara'nın etrafını bir otoyol ağıyla kuşatma projemizin bir diğer önemli bölümü olan 1915 Çanakkale Köprümüzün inşası sürüyor." diye konuştu.


3. havalimanı dünyanın en büyüğü olacak


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaşımda yepyeni bir dönem başlatıldığını söyledi. Erdoğan, tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak yeni havalimanının inşatının devam ettiğini belirtti. Erdoğan yıl sonuna kadar inşallah üçüncü havalimanının yıllık yolcu kapasitesinin 90 milyon olacağını, 2023'te 150 milyona çıkacağını kaydetti.


Kanal İstanbul ihalesi yakında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul için geri sayım sürüyor. Güzergahını ilan etmiştik. Şimdi inşaatıyla ilgili hazırlıkları yapıyoruz. İnşallah çok uzak olmayan bir gelecekte ihalesine çıkılacak." dedi.


Erdoğan,  TOKİ  vasıtasıyla şehir genelinde 156 bine yakın konut projesinin hayata geçirildiğini söyledi.  


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016