Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'un temeli 2018'de atılacak!

Türkiye’nin prestij projelerinden Kanal Marmara ve Karadeniz’i birbirine bağlayacak İstanbul için temel çalışmaları 2018 yılının başında başlayacak.


Türkiye’nin prestij projelerinden Kanal Marmara ve Karadeniz’i birbirine bağlayacak İstanbul için temel çalışmaları 2018 yılının başında başlayacak.


Takvim Gazetesi’nin 23. yılına özel çıkardığı ekte yer alan habere göre; "Çılgın proje" olarak kamuoyuna duyurduğu Kanal İstanbul projesi hakkında Cumhurbaşkanı,  “Kanal İstanbul Projesi’nin temelini yıl sonu ya da 2018 başı gibi atacağız” dedi.

 

Plan çalışmaları tamamlanan projenin daha önce açıklanan güzergahın etüdü için sondajı da bitti. Proje için yap-işlet-devret modeliyle yürütülmesi amacıyla Çinli şirketlerle görüşmeler gerçekleşti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da 2018 yılını işaret ettiği proje için kamu kurumları, belediyeler ve uzman teknik heyetlerin yaptıkları çalışmalar neticesinde, güzergah üzerinde deprem, doğal afet ve ekolojik dengeyi etkileyecek unsurlar masaya yatırıldı. Kanalın yapımı ve sonrasında oluşacak etkiler gözönüne alınarak yerleşim ve ticari hareketlilikler planlandı. TOKİ eliyle oluşturulacak yeni yerleşim alanlarında hangi fonksiyonların yer alacağı belirlendi. Nihai plan çalışmaları sona eren Kanal İstanbul projesinin ihale takvimiyle ilgili detayları önümüzdeki günlerde netleşecek. 


Geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul ile dünyada Süveyş Kanalı nasıl aralıyorsa Panama Kanalı nasıl anılıyorsa ki bunlar bizimle mukayese edilecek ülkeler değil, biz de şu anda Kanal İstanbul ile dünyaya aslında yeni bir marka olarak ses vereceğiz. İnşallah bunun da adımım çok kısa zamanda atıyoruz, atacağız.” dedi.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016