Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kandilli

İstanbul’un Anadolu yakasında, Üsküdar ilçesine bağlı bir semttir. Koç, Sabancı ve Komili ailelerinin oturduğu mahalledir. Rasathanesi, yalıları ve villa projeleriyle bilinir.


Kandilli


Kandilli nerededir?


Kandilli; İstanbul’un Anadolu yakasında yer alır. Üsküdar ilçesine bağlı olup, Anadoluhisarı ile Vaniköy arasındadır. Kandilli adını bir rivayete göre; Sultan IV.Murat’ın Revan Seferi’nden dönüşünde, Kandilli’de yer alan köşklerden birinde bir şehzadenin doğması sebebiyle burada tertip edilen ve yedi gün süren kandil donanmasından geldiği söylenir. Osmanlı döneminden önceki ismi ise Naple’dir.


Kandilli’deki ünlü yapılar hangileridir?


Kandilli’de birçok tarihi yapı yer alır. Bunlar arasında; Adile Sultan Sarayı, Edip Efendi Yalısı, Hadi Semi Bey Yalısı, İsmail Paşa Yalısı, Kıbrıslı Yalısı, Kandilli Cami, Kandilli Rasathanesi bulunur. Ayrıca semtte bir Ermeni kilisesi bir de Rum kilisesi yer alır.


Kandilli’ye nasıl gidilir?


Kandilli’ye İDO vapurları ile ulaşabilme imkanı vardır. Ayrıca Metrobüs, İETT, dolmuş hatları ile aktarmalı bir şekilde Kandilli’ye ulaşmak mümkündür.Kandilli

Kıbrıs Yalısı


Kıbrıs Yalısı’nın özellikleri nedir?


Kıbrıs Yalısı’nın ilk sahibi 1.Abdülhamid dönemindeki sadrazamlardan İzzet Mehmet Paşa’dır. Bu yalı harem ve selamlık bölümlerinden oluşur. Üç büyük sofanın bulunduğu yalıda sofalar 54 metrekaredir. Kubbeli olan sofaların tavan yüksekliği 7 metredir. Yalının alt kısmında büyük bir salon vardır. 21 odadan oluşan yalı birçok tamir işlemi görmüştür.


Kandilli

Adile Sultan Sarayı


Adile Sultan Sarayı ne zaman yapıldı?


1856 yılında Sarkis Balyan tarafından yaptırıldı. 1916 yılından itibaren Kandilli Kız Lisesi olarak kullanılan Adile Sultan Yalısı, 1986 yılında çıkan yangında ağır hasar gördü ve Sabancı ailesi tarafından yaptırılarak 2007 yılında tekrar hizmete açıldı.


İsmail Paşa Yalısı özellikleri nedir?


İsmail Paşa Yalısı’nı Garabet Balyan 1853 yılında yaptırdı. Üç katlı olan bu yalı harem ve selamlık bölümlerinden oluştu. Çamaşırlık, hamam, mutfak ve odalardan oluşan yalı, 1972 yılında yandı ve yerine bir apartman yapıldı.


Kandilli’de yer alan konut projeleri hangileri?


1. Daria Park Kandilli Evleri

2. Elysium Serene Kandilli

3. Kandilli Konakları

4. Demsa Kandilli Villaları

5. Kandilli Boğaziçi KonutlarıKandilli

Daria ParkDaria Park Kandilli Evleri’nin özellikleri nedir?


Gürbüz İnşaat projesi olan Daria Park Kandilli Evleri, 3 blok olarak tasarlandı. 18 daireden oluşan projenin yapımına 2007 yılında başlandı. 3+1, 4+1 ve 4+1 dubleks dairelerin yer aldığı projede daire büyüklükleri 135 metrekareden 190 metrekareye kadar tasarlandı. Proje kapsamında bulunan yüzme havuzu, kapalı ve açık otopark alanları, su deposu ve hidrofor konut alıcılarına sunuldu. 2012 yılında satışların tamamlandığı projede daireler 620 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarına sunuldu.


İletişim Bilgileri:

0216 308 08 45

www.gurbuz-as.com/trKandilli

Elysium SereneElysium Serene Kandilli’de fiyatlar ne kadar?


Ofton İnşaat’ın projesi olan Elysium Serene Kandilli, 4 katlı 17 blok olarak tasarlandı. Toplamda 136 adet dairenin yer aldığı projenin temeli 2012 yılında atıldı. 3+1 konut tipi olarak tasarlanan dairelerin büyüklükleri ise 136 metrekareden 162 metrekareye kadar değişti. Tenis kortu, basketbol sahası, açık yüzme havuzu, kapalı yüzme havuzu, buhar odası, sauna, yoga salonu, mini market, otopark, güzellik salonu ve cafe gibi sosyal yaşam alanları bulunan proje Kandilli Rasathanesi’nin tam karşısına konumlandırıldı. 2013 Ocak ayında 741 bin 600 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


İletişim Bilgileri:

444 51 61

www.elyiumserene.comKandilli

Demsa Kandilli KonaklarıDemsa Kandilli Konakları’nın özellikleri nedir?


Demsa Group tarafından 25 bin 500 metrekare alan üzerine inşa edilen Demsa Kandilli Konakları, 14 villa olarak tasarlandı. Boğaz manzaralı villalar, 3 katlı ve son teknoloji ile geliştirildi. Her villaya özel üzme havuzu ve her villaya ait 6 araçlık özel otopark alanı bulunan proje, 2013 Ocak ayında 3 milyon 250 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


İletişim Bilgileri:

0 216 651 73 80

www.demsagroup.comKandilli Rasathanesinin tarihçesi nedir? 


1868 yılında Rasathâne-i Âmire-i Alâimü'l-cev adı ile kurulan Kandilli Rasathanesi, 31 Mart olaylarından sonra Maçka’ya taşındı. 1911 yılında hem matematikçi hem de din adamı olan Fatin Hoca tarafından tekrar şuan ki yerine taşındı. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin devraldığı Kandilli Rasathanesi’nin gözlemevi en eski yapılarındandır. 1. Ulusal mimari özellikleri taşıyan yapı, iki katlı kargir olarak inşa edildi.  Kandilli’de oturan ünlüler kimlerdir? 


Demet Sabancı: Hacı Sabancı'nın kızı Demsa'nın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan, Kandilli'deki Zarif Mustafa Paşa Yalısı'nın sahibi. 18'inci yüzyılın başlarında yaptırılan yalının toplam bin 921 metrekare arsası bulunuyor. Yalının değerinin 85 milyon dolar olduğu söyleniyor. 


Ömer Koç: Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç, halası Sevgi Gönül'ün kendisine miras bıraktığı Kandilli'deki yalısında oturuyor. 


Ali Koç: Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Kandilli'de, Göksu Caddesi üzerinde yer alan Kont Ostrorog Yalısı'nın sahibi. Boğaziçi'ndeki en güzel ve tarihi binalardan biri olan yalı, 684 metre kare yüzölçümüne sahip. Rahmi Koç, Kont Ostrorog Yalısı'nı 2001'de almış, restorasyon çalışmasının ardından burada bir dönem kendisi kalmıştı. Denizden bakıldığında, yan yana birleştirilmiş iki yalı gibi gözüken Kont Ostrorog Yalısı'na 105 milyon dolar değer biçilmişti. 


Halis Komili: Türkiye'nin en köklü sanayi şirketlerinden Komili'nin sahibi olan Komili Ailesi, Kandilli Göksu Caddesi üzerindeki tarihi Kıbrıslı Yalısı'nın sahibi. Tarihi yalı Halis Komili'nin eşi Alev Komili'ye ait. 18'nci yüzyılda inşa edilen yalı, 64 metrelik cephesiyle boğaza en geniş cephesi olan yalı ünvanına sahip. Tarihi yalı, sofalarından başka, alt katta 15, üst katla 6 olmak üzere toplam 21 odalı. Şu an birkaç hissedara ait olan yalının üçte birinde Alev-Halis Komili çifti, kalan diğer üçte birlik bölümlerde ise Ömer Üründül ve Dirvana Aileleri oturuyor.