Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kapalı balkon

İstanbul gibi büyükşehirlerde konutun metrekaresinin hane nüfusuna yetmemesi halinde balkonu da eve katma eylemidir. Balkon cam, PVC ve alüminyum gibi malzemelerle kapatılır ve kapıyla bağlantısı bulunan oda veya mutfakla birleştirilir. 

Kapalı balkon nedir?Balkon; Bir yapının genellikle dışarıya doğru çıkmış, çevresi duvar veya parmaklıkla çevrili bölümüne denir. Balkonların genellikle ön cephesi açık olmakla beraber, yapı büyüklüğüne göre küçük ya da büyük olabilir. Kapalı balkon ise ön cephesi açık olan balkonun, belli yapı malzemeleri ile kapatılması sonucu oluşan yapıya denir.

Kapalı balkonu oluşturan yapıların en çok kullanılanı camdır. Bunun dışında PVC pencere ile kapatılmakta olup, dışarıdan bakıldığında bir oda gibi gözükmesini sağlar. Cam ile kapatılmış balkonların bir diğer adı ise Cam balkondur. Özel sistem ile geliştirilen malzeme ile kapatılan balkonlar, istenildiği zaman bu camların açılması ile havadar bir ortam görünümü kazanabiliyor.Kapalı balkonların özellikleri nelerdir?1. Sadece ön cephesi açıktır.


2. Yan cepheler ve üstü kapalıdır.


3. Cam balkon özellikleri taşır.


4. İstenildiği zaman açık/kapalı olarak kullanılabilir.Balkon kapatmak yasal mı, değil mi?Bir balkonu kapatmanın yasal olup, olmadığı söz konusu balkonun gömme olup olmadığı ile ilgilidir. Danıştay bu konu hakkında 21 Kasım 2003 tarihinde şöyle bir karar verdi:


"Gömme balkonun, alüminyum çerçeve ve cam ile kapatılması suretiyle, taban alanı dışında yeni ve fazladan bir alan kazanılmadığı, çekme mesafesinin ihlal edilmesinin söz konusu olmadığı, yapılan tadilatın taşıyıcı unsurları etkilemediği, cephe görünümünde meydana gelen değişikliğin ise ruhsat almayı gerektirmediği, bu nedenle ruhsat gerektirmeyen bu tür tadilatlar için, yıkım işlemi tesis edilmesinin ve para cezası verilmesinin hukuka uygun olmadığına karar verildi."


Özetle;


- Taban alanı dışında, yeni ve fazladan bir alan kazandırmaması, 


- Çekme mesafesinin ihlal edilmemesi,


- Yapılan tadilatın taşıyıcı unsurları etkilememesi,


- Ruhsat almayı da gerektirmemesi,Kapalı balkon sistemleri nelerdir?1. Cam balkon sistemleri


2. PVC pencere sistemleri


3. Betonarme duvar


4. Ahşap sistemlerCam balkon sistemi özellikleri nedir?1. Sert iklim koşulları altında bile son derece güçlü tasarımı sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılır.


2. Glasstech cam balkonda temperli camlar kullanılır. Bu sayede cam dayanıklılığı daha da artırılarak güvenliğiniz garanti altına alınmıştır.


3. Alttan ve üstten çalışma teknolojisiyle daha geniş ve yüksek mekanlarda sorunsuz, rahat kullanım olanağı sağlar.


4. Sistemde Glasstech cam balkona özel yüksek rüzgar şiddetine dayanıklı alüminyum profiller, tekerler ve aksesuarlar kullanılır.


5. Cam kalınlığı binalarınızın özelliğine göre 8 mm veya 10 mm olarak uygulanabilir.


6. Sürgülü tasarımı sayesinde her türlü balkona uygundur.


7. Sistemde cam paneller taşıyıcı kanat profiline polimer bazlı ithal yapıştırıcılarla yapıştırılmakta olup doğa şartlarından dolayı deformasyona uğramamaktadır.


8. Ayrı yataklarda çalışan üzeri polyemid kaplamalı rulmanlı, çinko nikel alaşımlı tekerleri sayesinde uzun yıllar kullanım imkanı sağlar.


9. Rüzgar, toz ve yağmuru engeller, sağladığı ısı ve ses yalıtımı sayesinde evinizde daha sıcak ortamlar yaratır.Kapalı balkonKapalı balkon dekorasyonu nasıl yapılır?Kış mevsimlerinde ve soğuk havalarda balkonu kullanabilmek için balkonun etrafını kapatmak gerekmektedir. Giriş katında yer alan balkonlar ise güvenlik açısından kapatılmaktadır. Bu işlem için alüminyum doğrama, PVC, cam malzeme tercih edilmekte olup, balkon dekorasyonu buna göre yapılmaktadır.


Balkonları kış bahçesi gibi kullanmak isteyenler cam malzeme ile balkonlarını kapatabilir, havalar ısındığında da istedikleri şekilde açabilirler. Balkon için özel hazırlanmış mobilyaların kullanılması ile kışın balkonlarda keyifli zaman geçirebilirler.


Kapalı balkonlarda dekorasyonlar şu şekilde olabilir:


1. Çiçekler ile bahçe görünümü verebilir,


2. Balkonun büyüklüğü uygun ise hamak kurabilir,


3. Özel mobilyalar ile dekore edilebilir,


4. Farklı ışık kaynakları ile hoş bir ortama dönüştürülebilir.