Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kapıcı dairesi satılır mı?

Apartmanda kapıcı dairesi olduğunu ancak kapıcıya tahsis edilmediğini düşünelim. Kat maliklerinin vereceği karar ile kapıcı dairesi satılabilir mi? Satılamaz mı?


Kapıcı dairesi satılır mı?


Kapıcı daireleri, ancak kanunda belirtilen sayıdaki bağımsız bölüme sahip apartmanlarda zorunlu oluyor. Bunun sınırın altındaki apartmanlarda her ne kadar zorunlu olmasa da kapıcı daireleri yapılabiliyor.


Peki, kapıcı için yapılan bu daireler kapıcıya tahsis edilmezse ne olur? Kat maliklerinin vereceği karar ile kapıcı dairesi satılır mı?


Kanunen kapıcı daireleri bağımsız bölüm olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle bu alanların tapusu da olmayacağı için satışı da yasal olarak yapılamıyor. Ortak alan olan bu dairede yalnız kapıcıların oturumuna izin veriliyor.


Ancak, Kat Mülkiyeti Kanununa göre tüm kat malikleri oy birliği ile kapıcı dairesinin satılmasına yönelik olarak karar alabiliyor. Kapıcı dairesinin satılmasının istenmesi halinde, satış ancak noter yolu ile yapılabiliyor. 


Kapıcı dairesinin kiralanması

Kapıcı dairesi tüm kat maliklerinin olumlu oy vermesi halinde kiraya verilebiliyor. Kapıcı dairesinin, mesken olarak kiraya verilmesi durumunda elde edilen gelir daire sahipleri arasında paylaştırılıyor. 


Kapıcı dairesinin amacı dışında kullanılması

Apartmandaki kapıcı dairelerinde kapıcıdan başka birisinin oturması halinde; oturan fuzuli işgal eden işgalci olup, tahliyesi istenebiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com