Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kapıcı dairesini kiraya vermek yasal mı?

Kapıcıya görevi nedeni ile konut tahsisi yerine maaş verildiğini düşünelim. Kat malikleri bu daireyi kiraya verebilir mi? Kapıcı dairesini kiraya vermek yasal mı?


Kapıcı dairesini kiraya vermek yasal mı?


Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği gereğince bağımsız bölüm sayısı 30’dan fazla olan ve katı yakıt kullanan kaloriferli veya kalorifersiz binalar için bir adet kapıcı dairesi yapılması gerekiyor.


Peki, bu konutta kapıcının oturmadığını ve kapıcıya görevi nedeni ile konut tahsisi yerine maaş verildiğini düşünelim. Kat malikleri bu daireyi kiraya verebilir mi? Kapıcı dairesini kiraya vermek yasal mı?


Kapıcı dairesi, apartmanın ortak alan kapsamında yer alıyor. Kanuen ortak alanların maliki tüm bölüm malikleri oluyor.


Dolayısıyla kapıcı dairelerinin maliki de tüm bağımsız bölüm sahipleri oluyor. Bu nedenle bu gibi bölümlerle ilgili bir tasarruf işlemi hakkında tüm maliklerin alınacak karar katılmaları gerekiyor. 


Bu nedenle boş kapıcı konutu kiraya verilmesi hususunda oy çokluğunun sağlanması değil, oy birliğinin sağlanması gerekiyor. 


Kapıcı dairesinin, mesken olarak kiraya verilmesi durumunda elde edilen gelir daire sahipleri arasında paylaştırılıyor. Her bağımsız bölümün sahibinin durumu ayrı ayrı değerlendirilerek vergilendiriliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com