Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kapıcı kaç saat çalışır?

Apartman kapıcıları, günlük işlerini mesai günlerinde ve mesai saatleri içerisinde yapıyor. Peki, kapıcı kaç saat çalışır?


 Kapıcı kaç saat çalışır?


Apartman kapıcıları, yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini zamanında yakmak ısıyı ayarlamak ve söndürmek ile apartmanın ortak yerlerini ve tesislerini temiz bulundurmak, demirbaşlarını, araç ve gereçlerini, düzenli, bakımlı ve işler şekilde tutmak ile sorumlu oluyor.


Kapıcılar bu işlerini mesai günlerinde ve mesai saatleri içerisinde yapıyor. Peki, kapıcı kaç saat çalışır?


Kapıcı mesai saatleri

Çalışma süresi genel olarak haftalık 45 saattir. Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabilir. Ayrıca, İş Kanununun 63 üncü maddesindeki süreyi aksatmamak koşuluyla yoğunlaştırılmış çalışma ilişkisi de kurulabilir. 


Çalışma süresi, kapıcının işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu tahsis edilmiş işyerinde çalışma biçimine göre günlük çalışma süresi en çok dörde bölünebilir. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.


Çalışma saatleri, yaz ve kış saat uygulamaları ve iklim şartları dikkate alınarak düzenlenebilir.

Ücret Ödemesi


Kapıcı izinleri

İş Kanunu ile sözleşme hükümlerine göre hafta tatili verilir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda yer alan tatil günlerinde, kapıcının çalıştırılıp çalıştırılamayacağı iş veya toplu iş sözleşmelerinde belirlenir.


Bu günlere ilişkin ücretler, İş Kanununun 47 nci maddesine uygun olarak ödenir. Kapıcıya İş Kanunu hükümlerine göre yıllık ücretli izin kullandırılır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com