Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kapıcı kıdem tazminatı ne zaman verilir?

Apartmanda çalışan kapıcılar işçi, apartman yönetimi işveren ve apartman ise işyeri oluyor. Peki, kapıcıya tazminat verilir mi? Kapıcı kıdem tazminatı ne zaman verilir?


Apartmanda çalışan kapıcılar işçi, apartman yönetimi işveren ve apartman ise işyeri oluyor. Dolayısı ile  4857 sayılı İş Kanunu gereğince apartmanlarda çalışan kapıcıların haklarını da koruyor. 


Kapıcılar bazı durumlarda diğer çalışan işçiler gibi kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Peki, kapıcı kıdem tazminatı ne zaman verilir?


Kapıcılar, tazminat şartlarını yerine getirmesi durumunda apartman yönetimine müracaat ederse; Kıdem Tazminatı almaya hak kazanıyor.


Kıdem tazminatı hesabı yapılırken, tüm çalışanlar için en son alınan brüt ücrete ek olarak düzenli yapılan ayni ve nakdi ödemeler de hesaba dahil ediliyor. 


Kapıcılar için de bu hesaplama geçerli olduğundan genellikle oturmakta oldukları evin kira bedeli de kıdem hesabına dahil ediliyor.


Kapıcının elektrik, su, doğalgaz giderleri apartman yönetimlerince ödeniyorsa, hesaplamanın buna göre yapılması gerekiyor. Buna karşın eğer sözleşme yapmış ve bu giderlerin kapıcı tarafından ödeneceği belirtilmişse, o zaman kıdem tazminatı hesabına bu giderler eklenmiyor. Peki, kapıcı kıdem tazminatı ne zaman ödenir?


Kapıcının işten çıkarılması halinde kapıcıya ödenmesi gerekiyor. Aynı zamanda kapıcının emekli olması halinde de bu tazminat ödeniyor. 


Ayrıca;

Kapıcının askere gitmesi, ölümü, kapıcı kadın ise evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılması da kıdem tazminatı almasını sağlıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com