Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kapıcı maaşı 2018 ne kadar oldu?

Kapıcılar, apartmanda temizlik ve bakım, günlük işlerin görülmesi gibi işlere bakıyor. Peki, kapıcılara ne kadar maaş ödeniyor? Kapıcı maaşı 2018 ne kadar oldu?


Kapıcılar, apartmanda temizlik ve bakım, günlük işlerin görülmesi gibi işlere bakıyor. Kapıcılar haftada 45 saat çalışıyor. 


Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabiliyor. Ayrıca, İş Kanununun 63 üncü maddesindeki süreyi aksatmamak koşuluyla yoğunlaştırılmış çalışma ilişkisi de kurulabiliyor. 


Çalışma süresi, kapıcının işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu tahsis edilmiş işyerinde çalışma biçimine göre günlük çalışma süresi en çok dörde bölünebiliyor. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmıyor.


Peki, kapıcılara yaptıkları bu işler ve harcadığı mesai saatleri için ne kadar maaş veriliyor? Kapıcı maaşı 2018 ne kadar oldu?


Kapıcı maaşı 2018 ne kadar oldu?


1 Ocak itibariyle 2018 yılında uygulanacak asgari ücretlerin açıklanması ile kapıcı maaşları da netleşmiş oldu.


Kapıcılar için asgari ücret net 1.603 lira yerine, brütten vergi kesintisi olmaması nedeni ile 1.725,08 lira olarak hesaplanacak.


Konut veya sitelerde çalışan temizlik elemanı, elektrikçi, sıhhi tesisatçı ve güvenlik görevlilerinin ücretleri üzerinden ise Gelir Vergisi hesaplanması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com