Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Karaca Home nedir?

Cam ve porselen ürünleriyle bilinen Karaca’nın Ocak 2012’de kurulan ev tekstili markasıdır. 60 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Karaca Home, aynı yılın 5-9 Eylül tarihlerinde TÜYAP zuchex fuarında 1.800 m2 alanda görkemli bir sunumla lansman yaptı.Karaca Home nedir?

Karaca Home mağazası

Karaca markasının tarihçesi nedir? 1973: Günümüzün dev markası Karaca, 1973 yılında İstanbul Eminönü'nde küçük bir cam dekor atölyesi olarak ticaret hayatına başladı. O dönemde tüketiciler, cam mamullü ürünleri dekorlu olarak almayı tercih etse de, üretim yapan cam fabrikaları genel olarak, dekorsuz ürünler üretip piyasaya sunuyorlardı. Sektördeki bu eksikliği farkeden Karaca Kardeşler, cam ürünlere dekor yapıp toptan satışıyla piyasada yer almaya başladılar.


1994: 90'lı yıllara gelindiğinde Karaca, dünyanın en kaliteli porselenlerinin hammaddesinin kaynağı olan Fransa'nın Limoges bölgesinden elde edilen kaolin ile yurtdışında porselen üretimine başladı.1994 yılında Karaca İstanbul'da, kendi markasıyla çelik tencere ve çatal bıçak takımları da üretmeye başladı. Çelik ürünleri de porselenler kadar şık ve kaliteli üreterek bu sektörde de aranan bir marka haline geldi. Aynı dönemde, dünyanın önde gelen markalaşmış üreticilerine Karaca markasıyla üretim yaptırmaya başladı.


2001: Etiler Akmerkez'deki ilk perakende mağazasıyla tüketiciyle doğrudan iletişime geçen Karaca aynı yıl, Eminönü Süleymaniye'den Avcılar'daki 14.000 metrekare kapalı alanı bulunan merkez binasına taşındı.


2007: Karaca 2007 yılında Fine Bone serisi ile, porselen yemek takımlarında mükemmel şeffaflığı yakalayarak, yemek takımında tüketicinin şeffaf porselene geçişine öncülük etti.


2008: Karaca, Türkiye'de tencere denince akla gelen ilk marka olan Emsan markasını da bünyesine kattı. Kriz döneminde pazarlama, reklam ve yatırımlara daha çok önem vererek, son krizde %45 büyüme gerçekleştiren Karaca, sektör liderliğini eline geçirdi.


2009: Karaca 2009 yılında, artan üretim kapasitesiyle ihracata da ağırlık vererek, bir yıl gibi kısa bir sürede İngiltere, Almanya, İsveç, Azerbaycan, Yunanistan, Bulgaristan, Kıbrıs ve Irak'ta franchise mağazalarını açtı.


2011: Karaca'nın, şu an Türkiye'nin önde gelen alışveriş merkezlerinde 60’ın üzerinde mağazası bulunmaktadır. 


Karaca Home ne zaman kuruldu?  2012: Porselenden sonra Ocak 2012 tarihinde Karaca Home markasıyla ev tekstili sektörüne adım atılmıştır. Züccaciye sektörünün dev markası Karaca, ev tekstili sektöründeki yeni markasıyla 2013 yılının ilk 6 ayında Türkiye'nin en iyi ev tekstili markası olup, 5 yıl içerisinde de dünyanın en iyi 5 ev tekstili markası arasında yer almayı hedefliyor. Karaca Home Genel Müdürü Bahadır Örsoğlu, markanın kuruluşunu nasıl anlatıyor?Milliyet Gazetesi’nin 9 Eylül 2012 tarihli haberine göre; Porselen sektöründe Türkiye’nin köklü firmalarından Karaca, ev tekstili sektörüne adım attı...Karaca Home nedir?
Karaca Home Genel Müdürü Bahadır Örsoğlu60 milyon TL yatırımla hayata geçen Karaca Home’un Genel Müdürü Bahadır Örsoğlu, bir yıl içinde 20 mağaza açmayı, bu süre zarfında zincir mağazalar ve çeyiz mağazaları olmak üzere Türkiye genelinde 800 satış noktasına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Örsoğlu,şu bilgileri verdi:


“Karaca Home’u çok kısa bir sürede hayata geçirdik. Ev tekstili konusundaki deneyimimizle hızlı hareket ettik ve birbirinden şık tasarımları tüketicilerin beğenisine sunduk. Hedefimiz, 6 ay sonra Türkiye’de en iyi tekstil markası olmak. 5 yıl içinde de dünyada en iyi 5 tekstil markası arasında yer almak istiyoruz. Ürünlerimizin kalitesine ve dizaynlarına güveniyoruz. Bu yüzden ihracata da önem vereceğiz. Yakın zamanda Almanya’da mağazamız açılacak. Yakın coğrafyamızdaki ülkelere ihracat yapacağız.”Karaca Home hangi haberlere konu oldu?Karaca Home'un yeni aksesuar grubu görücüye çıkıyor! (Emlakulisi.com, 16 Eylül 2013) 


Karaca Home, geçtiğimiz sene Züchex’12 fuarındaki lansmanı ile sektöre merhaba derken, bu yıl da fuarın ağır toplarından biri olarak Züchex 2013’teki yerini alıyor...


Karaca Home, 19 – 22 Eylül 2013 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezinde yapılacak olan Züchex 2013 fuarına 1. Hall’ de yer alan 1.900 m2’lik görkemli standı ile 2. kez katılıyor. 2014 kış koleksiyonunu ve katalog çekimlerini tamamlayan Karaca Home,  Züchex fuarında yine iddialı ve özel hazırlandı. Karaca Home’un 2014 kış koleksiyonu ve yepyeni Aksesuar grubu ilk kez bu fuarda sergilenecek.


Ürünlerinde estetik tasarım ve kaliteyi bir araya getiren Karaca Home birbirinden şık nevresim takımları, yatak örtüleri, komplettler, triko battaniyeler, havlu ve bornozlara paralel olarak ev tekstili ile uyumlu bir Aksesuar koleksiyonu da hazırladı.


Ve Karaca Home Aksesuar Grubu…


Karaca Home, geçtiğimiz sene Züchex’12 fuarındaki lansmanı ile sektör merhaba derken, bu yıl da Züchex 2013’te yeni sürpriz ile yer alıyor. 8 aylık yoğun bir ekip çalışmasının ardından Karaca Home, 1.100 çeşit ürün ile Aksesuar grubuna giriyor. Ev tekstilinin yanında oldukça geniş bir ürün gamı ile dekoratif eşyadan çerçeveye, çiçekten mumluğa kadar aksesuar grubunun tamamı bu fuarda özel bir bölümde ilk kez tüketici ile buluşacak.Karaca Home 2013'te yüzde 50 büyüme hedefliyor! (Emlakkulisi.com, 16 Mayıs 2013)


Evteks 2013 fuarının açılış gününde görüşlerini bildiren Karaca Home Genel Müdürü Bahadır Örsoğlu, 2013 yılı içerisinde %50 büyüme hedeflediklerini belirtti. Karaca Home Genel Müdürü Bahadır Örsoğlu "2012 yılının son çeyreğinde yeni kurulan bir marka olmamıza rağmen kısa vadeli hedefimiz olan tüketicinin beğenisi, marka bilinirliği, yaygın satış ağı hedeflerimize ulaştık. 2013 yılının sonunda Türkiye'de en iyi ev tekstili markası olmak, Türkiye genelinde 415 olan mağaza sayımızı 600'e çıkartmak, yurtiçi alışveriş merkezlerinde yer alan 5 adet mağaza sayımızı 20'ye çıkartmak, yurtdışında ise 15 mağaza sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. 


Uzun vadede ise kalite ve tasarımlarımızdan aldığımız güçle, 5 yıl içinde dünyada en iyi 5 ev tekstili markası arasında yer almak için çalışıyoruz" açıklamasını yaptı. Yıllık 2.200.000 adet kapasiteye sahip olduklarını sözlerine ekleyen Bahadır Örsoğlu, bu kapasitenin tamamını kullandıklarını belirtti. Örsoğlu ayrıca, konfeksiyonda ki kapasite artışı ve kalitenin sürekliliği için otomasyona geçeceklerini ve Temmuz ayında gelecek olan makina yatırımlarının 1.500.000 £ olduğunu söyledi. 2013 Mayıs ayı itibarı ile 77 ilde 800'e yakın noktada ürünlerini tüketicisiyle buluşturan Karaca Home, Türkiye ve Avrupa'daki mağaza yatırımlarını da sürdürmeye devam ediyor. Şubat ayı itibariyle; Ankara Cepa AVM, İstanbul Marmara Park ve Avrupa'da Duisburg, Dortmund, Brüksel, Beringen, Hannover mağazalarında müşterilerine hizmet vermeye başlayan Karaca Home, Mayıs 2013 sonrasında Ortadoğu'nun tamamı ve Rusya cumhuriyetleri ile de çalışmaya başlamış olacak. Karaca Home iletişim bilgileri nelerdir?KARACA HOME COLLECTION TEKSTİL SAN.ve TiC. A.Ş.


Adres: Yakuplu Mahallesi Birlik Caddesi, Beysan Sanayi Sitesi No:24 Kat:4/405 Beylikdüzü/İstanbul 


Telefon: 0212 412 44 00 (pbx) 


Fax: 0212 412 44 99


E- Posta: karaca@karaca-home.com


Web Adresi: www.karaca-home.com