Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Karşıyaka Tramvayı'nın deneme seferleri Aralık sonunda!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, imalat çalışmalarını yüzde 90 oranında tamamladığı Karşıyaka Tramvayı'nda deneme seferlerine aralık ayı sonunda başlayacak..


İzmir Büyükşehir Belediyesi, imalat çalışmalarını yüzde 90 oranında tamamladığı Karşıyaka Tramvayı'nda deneme seferlerine aralık ayı sonunda başlayacak. Tramvay ile kent içi toplu ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit salınımlarında her yıl 20 bin tona yakın azalma sağlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, yapımına başladığı Konak ve Karşıyaka tramvaylarının inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka tramvay hattı imalatlarını yüzde 90, Konak tramvay hattını ise yüzde 30 oranında tamamladı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka hattını 2017 yılında hizmete açabilmek için inşaat çalışmalarını sürdürürken, aralık ayı sonunda Mavişehir - Bostanlı köprüsü arasındaki hatta deneme seferleri başlatılacak.


Karşıyaka İskele-Mavişehir arasındaki 8.83 kilometrelik güzergah üzerinde 14 durak olarak planlanan tramvay hattında Nisan 2015'te ray döşeme çalışmaları başladı. Gidiş-geliş çift hat olarak çalışacak tramvay, Alaybey'den başlayıp Karşıyaka sahilinden gidiş ve geliş olmak üzere sahil boyunca devam ederek, Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosuna kadar olan kesimde deniz tarafından çift hat çalışacak.


Buradan sonra deniz ve kara tarafında 2 ayrı hat olarak devam edecek tramvay, Bostanlı Deresi Köprü bölgesinde birleşerek Cengiz Topel ve Selçuk Yaşar caddelerinden Caher Dudayev Bulvarı'na çıkıp güzergahını Mavişehir İZBAN Deposu bitimindeki Ataşehir İstasyonu'nda tamamlayacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelen yolcu taleplerini değerlendirerek Karşıyaka tramvay hattının Çiğli İZBAN İstasyonu, İzimr Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ne uzatılması için ön projeye onay aldı. Proje'nin yapımına ise 2017 yılının ortalarında başlanacak.


Yeni Asır