Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kartallife Atalar'dan 2 farklı kampanya!

STCA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Aslandağ, STCA Gayrimenkul ve Kartallife Atalar projesi hakkındaki detayları verdiği röportajda anlattı.


STCA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Aslandağ, STCA Gayrimenkul ve Kartallife Atalar projesi hakkındaki detayları verdiği röportajda anlattı.


1. STCA Gayrimenkul hakkında bilgi alabilir miyiz? 

STCA Gayrimenkul’den önce size biraz Aslandağ Group’tan bahsetmek isterim. Bizim ailemizin kökeni marangozluktan geliyor. Baba mesleğini, modern teknolojiyle birleştirip devam ettiriyoruz. 1977 yılında işe başladık ve 1988 yılında ilk atölyemizi İstanbul Göztepe’de kurduk. 70 metrekarelik bir alanda toplam 6 kişiyle çalışmaya başladık. Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde ise 20 bin metrekarelik mevcut fabrikamızda çalışmaya başladık. Grubumuzun en bilinen markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, Mutfak ve Banyo Çözümleri’dir. Gerek Bağdat Caddesi gerek İstanbul’un çeşitli lokasyonlarında yükselen markalı büyük konut projeleri olsun, Artella olarak Bağdat Caddesi pazarının yüzde 60’ına,tüm pazarın da büyük çoğunluğuna sahibiz. Sektördeki bilgi birikimimizi kendi konut projelerimize yansıtmak istedik ve 2009 yılında STCA Gayrimenkul’ü kurduk. İlk konut projemize 2015 yılında Yuvam Kartal-Atalar projesiyle başladık. Yuvam Kartal-Atalar projemizin inşaatı şu anda devam ediyor. Diğer bir yandan ise Kartallife-Atalar projelerimizin inşaatına ve satışına başladık. 


2. Kartallife Atalar projesiyle alakalı detaylı bilgiler paylaşabilir misiniz? 

Kartal’ın E-5 aksına ve sahil kesimine yürüme mesafesindeki Kartallife-Atalar, metro,  Marmaray  gibi tüm ulaşım araçlarının merkezinde bulunuyor. Adalar’ı kuş bakışı seyretme imkanı sunan projede kullanılan farklı mimari teknik sayesinde, koridorlar maksimum seviyede gün ışığından yararlanabiliyor. Kapalı otopark dışında, misafir için açık otoparkın, çocuklar için oyun alanlarının, yılın 12 ayı hem açık hem de kapalı olarak kullanılabilen havuzu, kapalı spor salonu ve çok amaçlı spor sahasının düşünüldüğü projede, engelliler için de özel bir yürüme parkuru oluşturuldu. 24 katlı projede, 24 adet 2+1 daire, 76 adet 3+1 daire ve 4 adet dubleks olmak üzere toplam 104 daire bulunuyor. 2+1 dairelerin brüt metrekareleri 86 ila 117 metrekare, 3+1 dairelerin brüt metrekareleri 146 ila 169 metrekare ve dubleks dairelerin brüt metrekareleri ise 225 ve 256 metrekare arasında değişiyor. Haziran 2018’de teslim edilecek projenin metrekare satış fiyatları ise 5.265 TL’den başlıyor. 2+1 daireler 450 bin ila 630 bin TL arasında, 3+1 dairelerin fiyat aralıkları 750 bin ila 975 bin arasında, dubleks dairelerin satış fiyat aralıkları ise 1 milyon 550 bin-1 milyon 720 bin TL arasında değişiyor. Kartallife-Atalar projesi için Hazirandaki lansmanımıza özel olarak yüzde 10 peşinat 36 ay 0 faiz kampanyası oluşturmuştuk. Yeni kampanyamızda ise “Fırsat bizden, ödeme koşulunu belirlemek sizden” dedik ve ister yüzde 25 peşinat,  60 ay yüzde 0 faiz ister yüzde 25 peşinat, 0,95 faiz 120 aya kadar vade seçeneği olmak üzere 2 önemli kampanya hazırladık.3. Kartal’ı tercih sebebiniz nedir? Kartal bölgesi ve Anadolu yakasının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kartal, sadece İstanbul Anadolu yakasının değil, İstanbul’un da geleceği en parlak ilçesi. Kartal’ın Sabiha Gökçen havaalanı, metro, deniz otobüsü gibi tüm ulaşım araçlarına; İzmit Köprüsü, Bağdat Caddesi, E-5, gibi önemli hatlara yakın oluşu, muhteşem Adalar manzarası, geniş ve sessiz sokaklarıyla, Kartal’ı sadece bugünün değil, geleceğin de en parlak ilçelerinden biri konumuna getiriyor. Hemen denizin kenarında olması, üniversitelere, iş merkezlerine yakınlığı, tarihi ve doğal dokusuyla, ne kadar şehrin içerisindeyseniz bir o kadar da şehrin dışındasınız. İşten evinize geçtiğiniz zaman iş sorunlarınızdan bir anda ayrılabiliyorsunuz. Çünkü Kartal’da şehrin o sıkıcılığı, stresi yok. Tam bir sayfiye yeri desek yanlış olmaz. Özellikle Atalar bölgesi, Kartal’ın seçkin muhitlerinden bir tanesi. Son 5 yıl içerisinde dahi çok büyük gelişim gösterdi. Durum böyle olunca bizim gibi birçok inşaat firması da rotayı Kartal-Atalar’a çevirdiler. Ayrıca hâlâ mahalle hayatının burada yaşıyor olması, bizim gibi aile konseptini inşaatlarında yansıtmak isteyen firmalar için çok önemli. Ayrıca Kartal’a yerleşen bir kişi 15 yıldan daha uzun süre Kartal’da yaşıyor ve bunun oranı yüzde 76. Yine Kartal’da yaşayanlar, yine aynı lokasyon çerçevesinde çalışmayı seviyorlar. Kartal’daki konut piyasası, çok iyi bir yatırım aracı olarak da karşımızda duruyor.  Her geçen gün metrekare satış fiyatları biraz daha yükseliyor. 2 yıl önce metrekaresi 1000 TL olan yerlerin şu an metrekare satış fiyatı 4500-8000 TL arasında değişiyor. Biz Kartal’da fiyatların önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 25 oranında artacağını öngörüyoruz. 


Kartallife Atalar


4. Kartallife-Atalar projesini diğer projelerden bu kadar özel kılan nedir?

Bir kere butik bir proje. Bakın bu çok önemli! Evet, bizim projemizde de sosyal donatılar, hem açık hem de kapalı şekilde kullanılabilen havuz, yürüyüş parkurları, güvenlik, kapalı otopark gibi bir evin ihtiyacı olan bütün her şey mevcut. Ancak bizim en büyük farkımız, bizim projemizden konut satın alan vatandaşlar, diğer projelerdeki gibi site hayatına adapte olup mahalle hayatından uzaklaşmak zorunda kalmayacaklar. Hâlâ komşulukların devam edeceği, evinizden dışarıya adım attığınız an hayata karışabileceğiniz bir proje bu. Çünkü projemiz, 2+1 ve 3+1 şeklinde olmak üzere 104 daireden oluşuyor. Ayrıca denize sadece 800 metre uzaklıktaki projemiz, muhteşem bir Adalar manzarasına sahip. Şöyle çayınızı, kahvenizi yudumlarken Adalar’ı kuşbakışı seyredebileceksiniz. Gerçekten İstanbul’da yaşıyorum keyfini yaşayabileceksiniz. Yine bildiğiniz üzere binalardaki en büyük sorun karanlık koridorlardır ve insanın içini bazen korku kaplar. Oysa Kartallife-Atalar’da öyle bir mimariye imza attık ki, gün ışığıyla tüm koridorlar ışıl ışıl. Kartallife-Atalar projemizle ada bazlı bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdik. Aile yaşamı konseptini baz aldık. Bunun için de projemizde 1+0, 1+1 tipi dairelere yer vermedik. Projemiz 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşmaktadır. Projemizi ön plana çıkaran en önemli detay, 4000 metrekarelik proje alanının yüzde 80’ini doğal peyzaj alanı olarak bırakmamız. İstanbul’u her geçen gün beton bir kafese dönüştüren projelere inat, projemizde yeni bir hayata başlayacak ev sahiplerine yeşilin tadını doyasıya çıkarma fırsatı sunuyoruz. 


5. İnşaat – gayrimenkul sektörünün en önemli sorunları ve çözüm önerileriniz nelerdir?

İnşaat-gayrimenkul sektörünün önündeki en önemli sorunlardan biri bürokratik süreç. Özellikle kentsel dönüşümün oluşturduğu yoğunluk hem belediyelerde hem tapu dairelerinde yoğun iş yükü oluşturmakta bu da proje gelişim sürecine olumsuz olarak yansımaktadır. Bu konuda bakanlıklar ve belediyeler nezdinde bu süreci hızlandıracak çözümler üretilmelidir. Zamanın ekonomik değeri göz önüne alındığında bu durumun önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca giderek artan arsa maliyetleri de gayrimenkul sektörü için bir sorun olarak görünmektedir. Kentsel dönüşümde bu durum kat maliklerinin artan talepleri ile giderek büyümekte ve müteahhitler açısından cazibesini kaybetmeye, düşük kalitede yapılar yapan bir kitlenin oluşmasına sebep olmaktadır.


6. Ülkemizde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına dair değerlendirmeleriniz nelerdir?  Siz bu anlamda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz? 

Kentsel dönüşüm olgu olarak iyi tasarlanmış fakat uygulama olarak sıkıntılarla yürüyen bir süreç. Bina bazında dönüşüm şekline gelen ve bina yenileme şeklinde ilerleyen bu oluşum kentsel dönüşüm amacının dışına çıkmıştır. Gerçek manada kentsel dönüşüm için ada bazında dönüşüm desteklenmeli ve bu konuda hem bakanlığın hem de belediyelerin teşvik edici yönde çözümler üretilmelidir. Nitelikli konut alanlarının oluşabilmesi için ferdi inşaat yapımlarının önüne geçilmeli, inşatta profesyonel anlamda uzman ekiplerin inşaat yapması desteklenmelidir.


http://www.kartallife.com.tr/