Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kasım ayı kira artış oranları yarın açıklanacak!

Kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde ise kira bedelinde senelik zam yapılıyor. Kasım ayı kira artış oranları yarın açıklanacak..


Gayrimenkul kiralamaları genellikle 1 senelik sözleşmelerle yapılıyor. Ancak sözleşme süresinin dolması, kira anlaşmasının sona erdiği anlamına gelmiyor. Sözleşmenin bitmesi için taraflar arasında herhangi bir bildirim yapılmaması halinde sözleşme senelik olarak yenilenmiş oluyor.


Kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde ise kira bedelinde senelik zam yapılıyor. Kiracılar, bir sene boyunca zamlanan kira bedelini ödemek ile mükellef oluyor.


Kira bedelinde yapılacak zam ise, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranlarına göre hesaplanıyor. Kanunen meskendeki kiracıya üretici fiyat endeksi oranlarında zam yapılması zorunlu oluyor.


Ancak işyerindeki kiracı için böyle bir zorunluluk bulunmuyor. İşyerindeki kiracıya 2020 yılına kadar sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Hesaplamalarda enflasyon oranlarının on iki aylık ortalamaları baz alınıyor. Geçtiğimiz ay Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,29 arttı.


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,79 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,78 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,07 artış gösterdi.


Buna göre Ekim ayında meskendeki kiracıya yüzde 4,07 oranında zam yapıldı. Kasım ayı kira artış oranları ise yarın TÜİK tarafından açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com