Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat irtifak - mülkiyet projesi harcı 2018!

Bir arsa üzerinde hayata geçirilen inşaat üzerinde kat irtifakı, inşa çalışmaları biten bir bina üzerinde ise kat mülkiyeti kurulabiliyor. İşte kat irtifak - mülkiyet projesi harcı 2018..


Bir arsa üzerinde ileride kat mülkiyetine konu olmak üzere yapılacak veya yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için o arsanın maliki veya ortak malikleri tarafından kurulan hak kat irtifakı hakkı oluyor.   


Kat mülkiyeti ise, inşaatı tamamlanmış ve iskan belgesine sahip yapılar üzerinde yapılan satışlarda kazanılan mülkiyet hak oluyor.


Bir arsa üzerinde hayata geçirilen inşaat üzerinde kat irtifakı, inşa çalışmaları biten bir bina üzerinde ise kat mülkiyeti kurulabiliyor.  


Kat irtifak-mülkiyet projesi almak için belli miktarda harç ödemesi yapılıyor. Peki, kat irtifak - mülkiyet projesi harcı 2018 ne kadar?


Kat İrtifak - Mülkiyet Projesi Ücreti 2018


1. Konutlarda Her Bağımsız Bölüm Başına adet 100 TL


2. Ticaretlerde 100 metrekareye Kadar (dahil) Bağımsız Bölüm Başına adet 550 TL


3.Ticaretlerde 100 metrekare Üzeri Bağımsız Bölümlerde İlave Her Bir metrekare için 6.2 ye İlave Olarak metrekare 1 6.3 TL


4. Diğer Fonksiyonlarda 100 metrekare ye Kadar (dahil) Bağımsız Bölüm Başına adet 450 TL


5. Diğer Fonksiyonlarda 100 metrekare Üzeri Bağımsız Bölümlerde İlave Her Bir metrekare için 6.4 e İlave Olarak metrekare 0.5 6.5 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com