Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat irtifakı harçları 2017!

Kat irtifakı, inşaatı henüz başlamamış ya da bitmemiş bir binaya kat mülkiyetinden önce alınabiliyor. Peki kat irtifakı için ne kadar ödeme yapılır? İşte kat irtifakı harçları 2017..


Kat irtifakı, bir arsa üzerinde ileride kat mülkiyetine konu olmak üzere yapılacak veya yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için o arsanın maliki veya ortak malikleri tarafından bu Kanun hükümlerine göre kurulan irtifak hakkı oluyor.


Yukarıdaki tanımda da gördüğümüz üzere inşaatı henüz başlamamış ya da bitmemiş bir binaya kat mülkiyetinden önce kat irtifakı alınabiliyor.


Bir bina inşaatına kat irtifakı almak için gerekli belgeler temin edilmesi gerekiyor. Başvurunun onaylanması halinde kat irtifakı tesisi harcı da ödeniyor. Peki, kat irtifakı tesisi ücreti 2017 ne kadar? 


Kat irtifakı tesisi ücreti 2017

Kat irtifakı harcı, bölgeden bölgeye değişkenlik gösterebiliyor. 2017 yılında ortalama olarak kat irtifakı harcı maktuen 400,00 TL olarak ödeniyor.


İBB İmar Müdürlüğü 2017 Tarifesi'ne göre kat irtifakı projeleri için proje başına 75 TL ödenmesi istenecek. Gecekondu Önleme Bölgesi Planı ve İmar Islah Planı uygulanacak bölgelerde, ücretin yüzde 50'si tahsil edilecek.


Gerekli belgeler:

1. Dilekçe (Tapuda adı geçen maliklerin imzası ile)

2. Tapu fotokopisi

3. Ruhsat fotokopileri

4. 1 adet belediye onaylı mimari proje ile 2 adet mimari proje 

- Belgelerin tamamlanması halinde yapı ruhsatının ve projelerinin incelenmesi

- "Ruhsat yenileme gerekiyor mu?" sorunun araştırılması; 

- Cevap "Evet" ise; ruhsat yenileme sürecinin başlatılması

- Cevap "Hayır" ise; ruhsat eki mimari projeler ile kat irtifakı projelerinin incelenmesi

- Problem olmaması halinde harç hesaplanarak vatandaşın gelir birimine gönderilmesi

- Dekontun verilmesi halinde; Kat irtifakı projelerinin onaylanarak bir nüshasının resmi yazı ile birlikte tapu sicil müdürlüğüne gönderilmesi
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com