Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat irtifakı tapu harcı 2016!

Daire sahibi olmak isteyen kimseler, inşaat çalışmaları tamamlanmamış ya da hiç başlamamış yapılardan ev satın alabiliyor. Peki, kat irtifakı tapu harcı 2016 ne kadar?


Daire sahibi olmak isteyen kimseler, inşaat çalışmaları sona ermiş, tamamlanmamış ya da hiç başlamamış yapılardan ev satın alabiliyor. 


Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince; inşaat çalışmaları henüz başlamayan ya da bitmemiş yapılar üzerinde kat irtifakı kuruluyor. Bu hak bir arsa üzerinde ileride kat mülkiyetine konu olmak üzere yapılacak veya yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için o arsanın maliki veya ortak malikleri tarafından Kat Mülkiyeti Kanun hükümlerine göre kurulan irtifak hakkı oluyor.


Kat irtifakı arsa payına bağlı bir irtifak çeşidi olup, yapının tamamı için düzenlenecek yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak, bu Kanunda gösterilen şartlar uyarınca kat mülkiyetine resen çevriliyor. 


Bu işlem, arsa malikinin veya kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin istemi ile dahi gerçekleştirilebiliyor. 


Bu şekilde kat irtifakı kurulan bir binadan alınacak daire için de tapu dairesinde alım satım işlemi için harç ödemesi yapılıyor.


Kat irtifakı tapu harcı oranı binde 20 olup; alıcı ve satıcının alım satım bedeli üzerinden bu bedeli ödemesi gerekiyor.


Örnek hesaplama:

Satış değeri: 400 bin TL

Alıcının tapu harcı: 8 bin TL

Satıcının tapu harcı: 8 bin TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com