Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat irtifakı tapusuna kredi verilir mi?

Kat mülkiyetine geçilmeden kat irtifakı tapusu için kredi çekilebilir mi? Kat irtifakı tapusuna kredi verilir mi?Kat irtifakı, yürürlükteki mevzuata göre imarlı bir arsanın imar durumuna uygun bir inşaat projesi için temel kazınıp inşaata başlanır ve bodrum kat veya su basmanı çıktıktan sonra, belediye temel üstü inşaat yapım izni ve ruhsatı verir İnşaatın bu aşamasında, yani daha ortada inşaat yok iken bağımsız bölümleri için kurulabiliyor.


Kat irtifakı, bu mülkiyete konu olan anagayrimenkulün bağımsız bölümlerinden her birinin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleri ile oranlı olarak projesinde tahsis edilen arsa payının ortak mülkiyet esaslarına göre açıkça gösterilmesi suretiyle kuruluyor. 


Kar irtifakı alındıktan sonra, kat mülkiyetine geçilebiliyor. Kat mülkiyetine geçildikten sonra bağımsız bölümler hakkında tapu çıkarılabiliyor.


Peki, kat mülkiyetine geçilmeden kat irtifakı tapusu için kredi çekilebilir mi? Kat irtifakı tapusuna kredi verilir mi?


Kat irtifaklı taşınmaza kredi verilmesi hususunda bankalar kendi kararlarını uyguluyor. Kimi bankalar bu evlere kredi vermezken, kimi bankalar  anlaşmalı olduğu konut projeleri için kat irtifakı tapusuna kredi verebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com