Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ayıp ihbarı!

Müteahhitin sözleşmede yer alan kurallara uymaması halinde, müteahhite ihbar yapılabiliyor. Peki, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ayıp ihbarı nasıl yapılır?


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ayıp ihbarı!


Bir arsa üzerinde müteahhitin bina inşa etmesi için imzalanan sözleşme kat karşılığı inşaat sözleşmesi oluyor. Sözleşmede binanın nasıl inşa edileceği, inşaatta hangi malzemelerin ve hangi markaların kullanılacağına dair esaslara yer veriliyor.


Müteahhitin sözleşmede yer alan kurallara uymaması halinde, müteahhite ihbar yapılabiliyor. Peki, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ayıp ihbarı nasıl yapılır? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ayıp ihbarı örneği şu şekilde;


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ayıp ihbarı örneği:


........................ NOTERLİĞİNE


-İHTARNAME-


İHTAR EDEN                          : ……..:……………...

VEKİLİ                                    : ……………………..

MUHATAP                            : ……………………..

KONUSU                      : Ayıp Bildirimi


AÇIKLAMA                            :

Müvekkilim arsa sahibi, muhatap ise yüklenici olup, aralarında ………Noterliğince ……tarih ve …….sayı ile yapılan KAT KARŞILIĞI İNŞAAT VE SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ gereğince, yüklenici, müvekkilime ait …. sayılı tapu bilgilerinde kayıtlı arsa üzerinde bağımsız bölümler yapıp teslim etmeyi yüklenmiştir.


İnşaatı bugün müvekkilime teslim edince, müvekkilim yaptığı incelemede, doğrama, parke, mutfak dolapları, armatür ve fayans malzemesinin üçüncü sınıf olduğunu, asansörün garantisi, çalışma izni ve markasının olmadığını tespit etmiştir; oysa sözleşmede bütün bunların … marka ve birinci sınıf olacağı yazılıdır. 


Kombinin de … marka olması sözleşmede kararlaştırılmasına rağmen, isimsiz ve kalitesiz bir kombinin monte edildiği görülmüştür. Bu haliyle müvekkilim inşaatı kabul etmeyeceğini işbu ihbarnameyle size derhal bildirmekteyiz.


SAYIN NOTER; üç nüshadan oluşan bu ihtarnamenin bir suretini dairenizde saklamanızı, birini karşı tarafa tebliğ etmenizi, birini de -tebliğ şerhi yazarak- tarafıma vermenizi dilerim.…./…./….

İHTAR EDEN VEKİLİ
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com