Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi nasıl olur?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi arsa sahipleri ile müteahhit arasında imzalanıyor. Peki, sözleşme nasıl feshedilir? İşte kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi..


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi nasıl olur?


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi arsa sahipleri ile müteahhit arasında imzalanıyor. Bu sözleşme arsa üzerinde yapılacak inşaata ve tarafların haklarına dair esasları kapsıyor.


Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin geçerli olabilmesi için şekil şartına uygun bir şekilde imzalanması gerekiyor. Bu nedenle kat karşılığı inşaat sözleşmeleri noterde düzenleniyor.


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, elinde arsa nitelikli gayrimenkulü olan kişinin, arsa üzerinde bina inşa edilmesi karşılığında, arsasının belirli paylarının mülkiyetini, arsa sahibi ve müteahhidin (veya yüklenici) karşılıklı anlaşmalarına göre, binanın belirlenen bağımsız bölümlerinin teslimi karşılığında, müteahhide devretmeyi taahhüt etmesiyle oluşan ve tarafları birbirine karşı sorumlu ve borçlu kılan bir sözleşme olarak ifade ediliyor.


Sözleşme imzalandıktan sonra yapılan iş, kimi zaman sözleşme esaslarına uygun olmayabiliyor. Bu gibi hallerde iş sahibi sözleşmeyi feshetmek isteyebiliyor. Peki, sözleşme nasıl feshedilir?


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi:

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi için dava açılabiliyor. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi görevli mahkeme, Asliye Hukuk Mahkemeleri oluyor. Arsa sahibi fesih gerekçesini belirttiği bir dilekçe ile bu mahkemeye müracaat edebiliyor.


Dava, -Gecikme Nedeniyle Fesih, İnşaatın “Önemli Ölçüde” Kusurlu ve Sözleşmeye aykırı Yapılması Nedeniyle Sözleşmenin Feshi, Yaklaşık Bedelin Aşılması gibi nedenlerle açılabiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com