Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi noterden yapılmak zorunda mı?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibi ile müteahhit arasında imzalanıyor. Peki, kat karşılığı inşaat sözleşmesi noterde mi yapılır? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi noterden yapılmak zorunda mı?


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi noterden yapılmak zorunda mı?


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibi ile müteahhit arasında imzalanıyor. Sözleşme arsası üzerinde bina inşa etmek isteyen kimselerin müteahhit kişi ya da firma ile anlaşması durumunda yapılıyor.


Kat karşılığı inşaat hesabı imar durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Kat karşılığı oran genelde yüzde 50 – 50 olarak uygulanmak isteniyor ancak arsanın bulunduğu bölge ve konumuna göre yüzdeler farklılık gösterebiliyor.


Sözleşme yapıldıktan sonra müteahhite, inşaat işleri için vekaletname de verilmesi gerekiyor. Ayrıca sözleşmenin de geçerli olabilmesi için resmi olarak hazırlanması gerekiyor.


Peki, buna göre kat karşılığı inşaat sözleşmesi noterde mi yapılır? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi noterden yapılmak zorunda mı?


Kat karşılığı sözleşmelerinin resmi olarak yani noter vasıtasıyla düzenlenmesi gerekiyor.  Aksi halde, sözleşmeler amaca uygun sözleşme tanzim edilmemiş oluyor ve yasalar önünde geçerliliği bulunmuyor. 


Noterde hazırlanacak bu tip sözleşmelerin dikkatlice hazırlanması, tarafların taleplerinin ayrıntılı olarak yazılması, ileriki zamanlarda ihtilafa neden olunmayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com