Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde dikkat edilecek hususlar!

Arsa sahipleri, arsaları üzerinde bine inşa etmek için müteahhit kişi veya firmalar ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayabiliyor. İşte kat karşılığı inşaat sözleşmesinde dikkat edilecek hususlar..


Arsa sahipleri, arsaları üzerinde bine inşa etmek için müteahhit kişi veya firmalar ile anlaşma sağlayabiliyor. Yapılan anlaşma için taraflar arasında imzalanan sözleşme ise kat karşılığı inşaat sözleşmesi oluyor.


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi kapsamında taraflar arasında yapılan anlaşma bilgilerine yer veriliyor. Ancak sözleşmenin geçerli olabilmesi ve tarafların hak kaybı yaşamaması adına bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.


Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde dikkat edilecek hususlar şu şekilde sıralanıyor:


Öncelikle, müteahhit firma ile yapılacak sözleşmenin şekil şartına uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Aksi halde, şekil şartına uygun yapılmayan sözleşmeler hukuken geçerli sayılmıyor.


Arsa sahiplerinin, inşaatı yapacak müteahhit firma seçimine özen göstermesi gerekiyor. Müteahhitin seçilmesinin ardından, firma ile imzalanacak sözleşmenin de öncesinde bir avukat ile incelenmesi, ileride yaşanacak problemlere karşı hak kaybı yaşanmasını önlüyor.


Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, arsa sahibi ile müteaahit firma arasında noter huzurunda imzalanıyor. Sözleşme kapsamında tarafların sahip olduğu hak ve sorumluluklara yer veriliyor.


Sözleşme imzalayan arsa sahibinin inşaat tamamlandığında müteahhidin payına düşen dairelere karşılık gelen hisseyi Tapu Müdürlüğü'nde müteahhide devretme sorumluluğu bulunuyor.


Müteahhitin ise; Söz konusun inşaatı imar mevzuatına göre yapma zorunluluğu bulunuyor.  Ayrıca binada kullanılacak malzemelerin sözleşmede belirtilmesi, inşaat ne zaman başlanıp, ne zaman bitirileceğinin yazılması da gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com