Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tapuya şerhi!

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tapuya şerhi mümkün mü? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi tapuya nasıl şerh edilir?


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, elinde arsa nitelikli gayrimenkulü olan kişinin, arsa üzerinde bina inşa edilmesi karşılığında, arsasının belirli paylarının mülkiyetini, arsa sahibi ve müteahhidin (veya yüklenici) karşılıklı anlaşmalarına göre, binanın belirlenen bağımsız bölümlerinin teslimi karşılığında, müteahhide devretmeyi taahhüt etmesiyle oluşan ve tarafları birbirine karşı sorumlu ve borçlu kılan bir sözleşme oluyor.


Bu sözleşme;  "Arsa payı karşılığı kat yapımı sözleşmesi", "Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi", "Kat karşılığı inşaat yapım ve satış vaadi sözleşmesi",  "Gayrimenkul satış vaadi daire karşılığı inşaat sözleşmesi" şeklinde de ifade edilebiliyor.


Arsa sahibi ile müteahhit arasında imzalanacak bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için resmi olarak düzenlenmesi gerekiyor. Buna göre at karşılığı inşaat sözleşmesi noter vasıtasıyla hazırlanıyor.

 

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tapuya şerhi mümkün mü? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi tapuya nasıl şerh edilir?


Noterde düzenleme şeklinde yapılan gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesinin taraflardan sadace birinin istemesi ile tapuya şerh edilebiliyor.


Bunun için sözleşme örneği ve tapu ile birlikte taşınmazın bağlı olduğu tapu müdürlüğüne müracaat edilebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com