Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat maliki aidatını ödemezse ne olur?

Apartman ve konut sitelerinde ikamet eden kat malikleri, apartman aidatını ödemek ile mükellef oluyor. Peki, kat maliki aidatını ödemezse ne olur? Aidatını ödemeyen kat malikine ne yapılır?


Kat maliki aidatını ödemezse ne olur?


Apartman ve konut sitelerinde ikamet eden kat malikleri, apartman aidatını ödemek ile mükellef oluyor. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen kat maliklerine karşı diğer malikler ya da yönetim yasal süreç başlatabiliyor.


Kanunen kat maliklerinden hiçbiri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürerek aidatı ödemekten kaçınamıyor. 


Örneğin kat malikinin 1. katta oturduğunu ve asansör kullanmadığını düşünelim. Buna rağmen malikin asansör gider ve masraflarına katılım sağlaması gerekiyor. Peki, kat maliki aidatını ödemezse ne olur?


Aidat borcunu ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabiliyor ya da icra takibi yapılabiliyor.


Kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlü oluyor.

 

Yukarıdaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları bulunuyor.


Ödenmesi gereken aidat masrafları ve katılım oranları:

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

 

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlü oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com