Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat yüksekliği

Bir binanın tabandan tavana dahil olan yüksekliğine denilmektedir.Kat yüksekliği nedir?


Binanın herhangi bir katının döşeme üstünde bir üstteki katının döşeme üstüne kadar mesafesine kat yüksekliği denir.  Kat yüksekliğine katın tavan kalınlığı da dahildir.


Kat yükseklik oranları kaç metredir?


-Zemin katta kat yüksekliği max=4.40 m’ dir.

-Pasajların ve kapalı çarşıların kat yüksekliği net (3.50)metreden az olamaz.

-İç yükseklikte; kat yüksekliği (4.00) metreden az olmamalıdır.


Kat yüksekliğinin metreküp hesabı yapılırken önemi nedir?


Yüksek tavanlı evler aynı metrekareye sahip alçak tavanlı dairelerden çok daha büyük algılanmaktadır. Bu yüzden bazı inşaat firmaları son zamanlarda yaptıkları projelerde kat yüksekliğini yüksek tutmaktadır. 


Tavan yüksekliğinde metreküp hesabı da şöyle yapılmaktadır: 100 metrekare alanlı, 2,5 metre tavan yükseklikli bir evin hacmi 250 metreküpe denk geliyor. Tavan yüksekliği 3 metre olduğunda ise hacim 300 metreküpe çıkıyor.


Kat yüksekliğinde dikkat edilen projeler hangileridir?


Kat yüksekliğine dikkat edilen bazı projeler şöyle:

1.Nurol Tower: 4 metre

2.Emaar Square: 3 metre

3.Ege Boyu: 3.75 metre


İmar Yönetmeliği’nde kat yüksekliği ne kadar verilmektedir?


Genel olarak bitişik ve blok nizam yapılaşma koşuluna sahip konut alanlarında; tamamı konut olarak yapılacak binalarda zemin kat 3.50m, normal katlar 3.00m yüksekliğe kadar yapılabilir, zemin katın ticari amaçlı kullanılması durumunda ise zemin kat yüksekliğe 4.00m.ye kadar yapılabilir. Bitişik ve blok nizam yapılaşma koşuluna sahip konut alanı dışında kalan parsellerde ise zemin kat 4.00m yüksekliğe kadar, normal katlar ise 3.50 m yüksekliğe kadar yapılabilir. Ayrık nizam İstanbul İmar Yönetmeliği Meclis Kararı Tarihi: 15.06.2007 Sayısı: 1512 Yürürlük Tarihi: 23.06.2007 38 yapılaşma koşuluna sahip konut alanlarında; tamamı konut olarak yapılacak binalarda zemin kat 4.00m, normal katlar ise 3.80 m, bunun dışında kalan diğer binalarda ise zemin kat 5.50m, normal katlar 4.00m yüksekliğe kadar yapılabilir.