Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kavaklıdere - Ankara

Ankara’nın Çankaya İlçesi’nin mahallesidir. Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi ve Kuğulu Park buradadır. Ankara'nın en afilli semtidir.Kavaklıdere - Ankara

KavaklıdereKavaklıdere nerededir?Kavaklıdere, Ankara'da Çankaya ilçesinde bulunan bir semttir. Ankara'da sosyal yaşamın önemli merkezlerinden biri olan semtte, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park gibi Ankara ile özdeşleşmiş mekanlar bulunmaktadır. Kavaklıdere, Ankara'da kültür ve sanat etkinliklerinin yoğun olarak düzenlendiği ve ilgi gördüğü semtlerin başında gelmektedir. Bir çok büyükelçilik binası semtin sınırları içerisindedir.Kavaklıdere Mahallesi’nin komşuları hangi mahalleler?Kavaklıdere Mahallesi’nin batısında Balgat, Yukarı Bahçelievler ve Yücetepe Mahalleleri; kuzeyinde Kızılay ve Cumhuriyet Mahalleleri; doğusunda Esatoğlu ve Doğuş Mahalleleri; güneyinde ise Remzi Oğuz Arık Mahallesi bulunuyor. 


Kavaklıdere'nin posta kodu şöyledir: 06680


Kavaklıdere - Ankara
Arjantin Caddesi

Kavaklıdere Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri neler? Kavaklıdere Mahallesi Muhtarlığı


Adres: Atatürk Bulvarı Havuzlu Sokak TBMM Parkı yanı Kavaklıdere, Çankaya, Ankara


Telefon: (0312) 425 87 07


Kavaklıdere - Ankara
Kuğulu Park


Kavaklıdere ile özdeşleyen Kuğulu Park, hangi haberlerle gündeme gelmişti?Kuğulu Park için Melih Gökçek sözü (Hürriyet Gazetesi, 17 Ağustos 2006)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuğulu Park'ta önceki gece yaşanan eylemin ardından, buraya müdahale etmeyeceğini yazdırdığı bez afişlerle ilan etti. Belediye kararıyla Kuğulu Park yakınında başlayan kavşak çalışmasında ağaçların kesilmesi çevredeki vatandaşların tepkisine neden oldu. Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinlarının da parka gelmesi üzerine Ankaram Platformu, semt sakinleri gece geç saatlere kadar parkta eylem yaparak beklemişti. Bunun üzerine Melih Gökçek yazdırdığı pankartlarla parka müdahale etmeyeceğini açıkladı. Kuğulu Park civarına yerleştirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi imzalı pankartlarda "Kavşak çalışması sırasında Kuğulu Park'a müdahale edilmesi söz konusu değildir. Lütfen provokatif söylemlere itibar etmeyiniz" ifadeleri yer aldı.


Gökçek: "Kuğulu Park'a müdahale yok" (Cnnturk.com, 16 Ağustos 2006) 


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuğulu Kavşağı'na katlı geçit yapılması projesinde Kuğulu Park'a müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.


Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gökçek, Kuğulu Kavşağında yapılacak geçitte Kuğulu Park'a müdahalenin kesinlikle söz konusu olmadığını duyurdu.


Gökçek, bazı tahrikçilerin halkı yanlış bilgilerle yönlendirerek bir bardak suda fırtına koparmaya çalıştıklarını savundu. 


''Çankaya Belediyesi başta olmak üzere kimi kuruluşların vatandaşları provoke etmeye çalıştıklarını'' öne süren Gökçek, ''yapılacak olan çalışmada kesinlikle Kuğulu Park'a müdahale söz konusu değil. Durum böyle olduğu halde bazı dernek ve kuruluşlar bindirilmiş kıtalarla burada halkı yanlış bilgilendirerek aleyhimize kışkırtıyorlar" ifadesini kullandı. 


Gökçek, "ben belediye başkanı olduğumda Ankara'daki kişi başına düşen yeşil alan 2 metrekareydi. Şu anda 12 metrekare. Ankara'yı bu kadar yeşil hale getiren Melih Gökçek'ten kalkıp da ağaçların hesabı sorulmaya kalkılırsa, biraz ayıp olur diye düşünüyorum. Bunlar tamamen siyasi art niyetli yapılan işler. Kesinlikle iltifat edilmemesi gereken şeyler" dedi.


Kuğulu Park kararına tepki


Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kuğulu Park'ın bir bölümünün trafiğe dahil edilmesi yönündeki kararı Çankayalı bir grup tarafından protesto edilmişti.

Çeşitli meslek kuruluşlarıyla sivil toplum örgütleri temsilcileri, alt geçit yapımı nedeniyle Kuğulu Park'ın bir bölümünün trafiğe dahil edilmek istenmesini protesto etmek için dün akşam Kuğulu Park'ta toplanmıştı. 


Parka ''Kuğulu Park Ankaralılarca koruma altına alınmıştır'' yazılı pankart asan grup, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aleyhine sloganlar atmıştı. Yargı, Kuğulu Park'a tecavüzü durdurdu (Milliyet Gazetesi, 17 Ağustos 2008)


Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, 1. derece sit alanı olan Kuğulu Park'ın yanında altgeçit inşaatı yapılması için Büyükşehir Belediyesi'ne izin vermesi tepki yarattı. 


Ankaralılar, önceki geceden itibaren "Kuğulu Park Ankaralılarca koruma altına alınmıştır" yazılı bir pankart altında toplanarak nöbet tutmaya başladı. Kavaklıderem Derneği Yönetim Kurulu üyesi Bülent Büyükakın, "Kuğulu Park, bölgede halka açık tek ve son yeşil alandır. Parktaki ağaçları korumak, insani bir görevin de üstünde, kentli olmanın zorunluluğudur" dedi. 


Eyleme katılan Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar da, "Eğer burasını da kaptırırsak şu ortaya çıkacak: Gökçek kenti bildiği gibi dizayn edebilir. Bu nedenle Ankara açısından 'Kuğulu Park Direnişi'ni önemsiyorum" diye konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise tepkilere park civarına astırdığı, "Kavşak çalışması sırasında Kuğulu Park'a müdahale edilmesi söz konusu değildir. Lütfen provokatif söylemlere itibar etmeyiniz" yazılı pankartlarla yanıt verdi. 


Bu tartışmalar sürerken, verilen izne yargıdan ilk engel geldi. Avukat Hakkı Eser Öcal, Ankara 8. İdare Mahkemesi'nde, kurul kararına ilişkin dava açtı. Öcal'ın başvurusu üzerine mahkeme dün yürütmeyi durdurma kararı vererek, gerekli makamlara tebligat yapılmasını karara bağladı. Öcal, kararı Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Valiliği'ne de ilettiğini söyledi.


Sevinç gösterileri


Yürütmeyi durdurma kararının ardından dün gece Kuğulu Park'ta toplanan Ankaralılar sevinç gösterileri yaptı. Park etrafında el ele tutuşarak zincir oluşturan vatandaşlara, gazetemizin yazarı Can Dündar da eşlik etti.