Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kayabaşı Mahallesi

Küçükçekmece’nin köyü iken Bahçeşehir’in 80 bin nüfuslu mahallesi olan, Olimpiyat Stadı ile yıldızı parlayan yerleşim bölgesidir. TOKİ’nin ilgisiyle gayrimenkul yatırımcılarının dikkatini çekmiştir.Kayabaşı Mahallesi


Kayabaşı nerededir? 


Kayabaşı’nın doğusunda Başak Mahallesi, güneydoğusunda Ziya Gökalp Mahallesi, batısında Sazlıdere Baraj Gölü ve Hadımköy, güneyinde TEM otoyolu, kuzeyinde Arnavutköy ilçesi yer alır. 


Kayabaşı, adını bölgedeki kayalık zeminden alır. Adını, Olimpiyat Stadı’nın açılmasıyla duyurmuştur. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) uydukent uygulamasıyla gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi oldu. 


Kayabaşı, Atatürk Havalimanı’na 17 kilometre, Boğaz Köprüsü’ne 24 kilometre, Olimpiyat Stadı ve Başakşehir’e komşu konumdadır. TOKİ projesi kapsamında ise bölgede toplamda 60 bin adet konut inşa edilmesi planlanmaktadır. Proje toplamda 12 milyon metrekare alanıyla, Güngören, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Zeytinburnu ilçelerinden daha büyük alana sahip.Kayabaşı’nın Küçükçekmece’nin köyü iken Başakşehir’in mahallesi olma hikayesi nedir? 


Kayabaşı, Başakşehir’in mahallesidir. Kayabaşı, ‘Köy’ statüsündeyken 19 Haziran 1987’de kabul edilen, 4 Temmuz 1987’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3392 Sayılı 103 İlçe Kurulması Hakkında Kanun ile Küçükçekmece’ye bağlandı. 


Kayabaşı Köyü 6 Mart 2008’de kabul edilen ve 22 Mart 2008'de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçersinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Başakşehir’e bağlı mahalle oldu.  


Kayabaşı ile birlikte Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı Başakşehir, Ziya Gökalp, Güvercintepe, Altınşehir, Mehmet Akif Mahallesinin TEM’in kuzeyinde kalan kısmı ve Şahintepe ile Başakşehir’in Esenler Belediyesi’nde kalan bölümü, Bahçeşehir İlk Kademe Belediyesine bağlı 1. Kısım Mahallesinin O3’ün kuzeyinde kalan kısmı ile  2. Kısım Mahallesinin Hadımköy-Hoşdere/Esenyurt-Hadımköy yolunun doğusunda kalan kısmı da Başakşehir İlçesine bağlandı. 


Küçükçekmece’nin Şamlar Köyü de Başakşehir’e bu kanun ile bağlanmış oldu. 


Böylelikle Bahçeşehir’in mahalle listesi şu hali aldı: Altınşehir, Bahçeşehir 1. Kısım, Bahçeşehir 2. Kısım, Başakşehir 2. Etap, Başakşehir 5. Etap, Güvercintepe, Kayabaşı, Organize Sanayi Bölgesi, Şahintepe, Şamlar, Ziya Gökalp Mahalleleri. 


Kayabaşı’nda eğitim ve sağlık hizmetleri ne durumda? 


Kayabaşı’nda 1’i ticaret lisesi, 5’i ilköğretim okulu  olmak üzere 6 okul ve 1 sağlık ocağı bulunuyor.


Kayabaşı Mahallesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kayabaşı’nı nasıl değerlendiriyor?


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2012’nin Haziran ayında İstanbul 1. Kayabaşı Festivali Şenliklerine katıldı ve orada Başakşehirlilere hitap etti ve şunları söyledi:


“1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimini bize verdiniz. Bir Dünya lideri Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı AK Parti Genel Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yaptınız. O zaman Başbakanımız dedi ki İstanbul göç alıyor, kendi yöresinde, kendi memleketinde iş bulamayan, aş bulamayan çocuğuna daha iyi eğitim imkanı sağlayamayan insanlarımız İstanbul’a geliyor ve ev yapamıyor, ev alamıyor, gecekondu yapıyor. Gecekonduyu önlemek için alt gelir, yoksul grubuna ev alacak parası olmayanlara konut yaptık.


 

Bakan Erdoğan Bayraktar, Başakşehir’deki arazi niye Vakıfbank’a 1.5 milyon TL’ye veriyordu biliyor musunuz diyerek, şunları kaydetti:


Belediyelerin konut yapma mecburiyeti vardı. O zaman ki İstanbul Belediyesi konut yapmak için kredi almış, konut işine girmiş ve araziyi bankaya ipotek vermişti. Sonra ise konut yapamamış. Bu 1994’ten önceki belediyenin yaptığı iş, borcunu ödemek için araziyi veriyordu.Sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan geldi, parayı ödedi, ben fakir fukaraya garip, gurabaya konut yapacağım dedi ve orada Başakşehir’e başladık. Buradaki vuruk, çürük arazileri alt yapısı yolu olmayan yerlerin çevre düzenini ve yollarını hepsini kaynağını kendisi üreterek TOKİ yaptı. Bu çok zor bir iş Dünyada bunu başaran yok, ama sizin duanız bunu yaptırdı. Bundan sonra bu kervan yürüyecek, yine biz ev ihtiyacı barınma ihtiyacı olan insanlara ev üretmeye devam edeceğiz. Şimdi bir büyük Kentsel Dönüşüm yasası yasası çıkardık, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi… Bu yasayla çok daha büyük işler yapacağız. Burada 20 bin civarında konut sayısını ulaştık, bunu  biraz daha artıracağız. Hazineden bir kuruş almadan halkın parasıyla yapılan böyle bir şehir Dünyada yoktur, böylece Başakşehir Dünyada bir ilktir.”


Kayabaşı Mahallesi Muhtarı kimdir?


Kayabaşı Mahallesi 2012 yılının Mart ayında yeni muhtarlığına kavuştu. Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Tic.A.Ş Genel Müdür Vekili İlhan Kartal’ın katılımıyla yapılan törenle açıldı.

 

Törende konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “100 bin konut ile Kayaşehir başlı başına bir ilçe konumuna geldi. İstanbul da %75’i yeşil alan olan başka bir yerleşim yeri yok. Kayaşehir’deki bu güzelliği sizler ve biz yerel yönetimler korumalıyız” dedi.


Yapılan konuşmaların ardından ise binanın açılışı gerçekleştirildi. TOKİ Başakşehir Kayaşehir 9.Bölge Merkez ofisinde yer alan muhtarlık binasında 50 bin kişiye hizmet verilebilecek. Kayabaşı Mahalle Muhtarlığı, TOKİ tarafından teslim edilen 17 bin konutta yaşayan 50 bin kişinin ikametgâh, öğrencilerin okul nakilleri gibi işlemlerini gerçekleştirecek.


Adres: 9.bölge Emlak Yönetim Ofisi/Kayaşehir

Kayabaşı Mahallesi Muhtarlığı Telefonu: 0 212 777 2 555

Muhtar Doğan Azat’ın Cep Telefonu: 0532 796 60 84


Kayabaşı hangi gelir grubuna hitap ediyor?


Arsa stoğunun fazlalığı, büyük konut siteleri şeklinde yapılaşmaya olanak sağlarken, bölgeye yapılan yatırımların çeşitliliğini de hızla artırmakta. Bahçeşehir, Ispartakule gibi uydu kentlere yakın konumda olan bölgede ağırlıklı olarak dar gelire hitap eden konutlar yer alıyor. Ancak son zamanlarda birbiri ardına yapılan yatırımlar, bölgenin değerine pozitif katkı sağlamakta. TOKİ’nin bünyesindeki arsaları kat karşılığı anlaşarak inşaat firmalarına verdiği bölgede yavaş yavaş orta kesime hitap eden projelere yer verilmeye başlandı.


Kayabaşı Mahallesi

Olimpiyat Stadı’nın Kayabaşı’na katkısı ne oldu?


2012 yılının Ağustos ayında Dünya Gazetesi’ne bir açıklama yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler  Departmanı Değerleme Uzmanı Betül Ofluoğlu, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın faaliyete açılmasıyla bölgeye yapılan ilk büyük ölçekli yatırımın hayata geçtiğini belirterek, 2004 yılında UEFA tarafından ‘5 yıldızlı stadyum’ unvanı verilen stat aracılığı ile bölgenin bilinirliği büyük ölçüde artırdığını kaydetti. Toplu taşıma imkanlarının kısıtlı olduğu bölgeye, yine stat aracılığı ile ulaşım imkanlarının arttırıldığını kaydeden Ofluoğlu, “2009 yılında, bünyesinde 1.140 adet konut içeren Kiptaş Kayabaşı Konutları ile bölge büyük ölçekli toplu konut yatırımlarına ev sahipliği yapmaya başladı. 75-115 metrekare alana sahip iki tip daireden oluşan proje, uygun fiyat seçenekleriyle alt gelir grubuna yönelik, kaliteli konut anlayışını ön plana çıkarmıştır” diye konuştu.


Betül Ofluoğlu, sağlık kampüslerinin bölgede yer almasıyla beraber bölgeyi kullanan günlük nüfus değişiklik göstereceğini söyledi. Bunun hastane kullanıcılarının nitelikli konut ihtiyacına uygun projeleri ön plana çıkaracağını kaydeden Ofluoğlu, böylece bilinirliği yüksek, marka değeri olan inşaat firmaların bu gelişmelerle birlikte bölgenin çehresini değiştirmesinin öngörüldüğünü söyledi. Merkez Kayaşehir Ticaret Merkezi ve bünyesinde hizmet verecek olan Hampton by Hilton bu gelişmelerin en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade eden Ofluoğlu, Makro İnşaat’ın üstlendiği ticaret merkezinin, sağladığı imkanlar ile komşu uydu kentlere de hitap ederek cazibe merkezi olmasının beklendiğini söyledi.


Kayabaşı’nda 2. el dairelerde metrekare fiyat aralığı nedir?


2012 yılı itibariyle Bölgedeki en nitelikli yatırımlardan biri olarak ön plana çıkan ticaret merkezinde 25-61 metrekare alana sahip işyerleri 78 bin 818 TL ile 194 bin 168 TL arasında iken, 63-75 metrekare alana sahip dükkanlar ise 201 bin ile 228 bin 618 TL fiyat aralığında satılmakta. Bölgede 2+1 ve 3+1 tip daireler ağırlıklı olarak yer almakta. Kayaşehir projesi içerisindeki tamamlanan etaplardaki 2. el dairelerde metrekare fiyatları bin 500-2 bin TL aralığında değişmekte. 


Kayabaşı Mahallesi


Metro hattı ile Kayabaşı’nda fiyatlar artar mı?


M3 metro hattının (Bakırköy-Kirazlı-Başakşehir-Atatürk Olimpiyat Stadyumu) hizmete girmesiyle birlikte bölgenin ulaşılabilirlik düzeyinde ciddi bir artış oluşacağı bekleniyor. Konut fiyatlarının oldukça yüksek olduğu İstanbul için, Kayaşehir bölgesi uygun fiyat koşulları nedeniyle yatırımcılar açısından cazip hale gelmesiyle ön plana çıkmakta. Bölgenin beklenen gelişmelerle birlikte, yatırımcısını karlı duruma geçireceği öngörülmekte.


Kayabaşı Mahallesi


TOKİ Kayaşehir 19. Bölge projesinde konut fiyatları kaç TL arasında?


15 Nisan 2013'te satışa çıkacak TOKİ Kayaşehir 19. Bölge projesinde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tipleri yer alıyor. Başvuruların 10 Mayıs tarihine kadar devam edeceği TOKİ Kayabaşı 19. Bölge'de teslimler 30 ay sonra gerçekleşiyor. 1+1'lerin 99 bin 134 ila 169 bin 840 TL arasında, 2+1'lerin 152 bin 670 TL ila 196 bin 775 TL arasında, 3+1'lerin 217 bin 432 TL ila 281 bin 32 TL arasında, 4+1'lerin 308 bin 678 TL ile 335 bin 806 TL arasında değişen fiyatlarla satıldığı TOKİ Kayabaşı 19.Bölge nerede sorusuna Küçükçekmece'nin kuzeyi cevabı veriliyor.


TOKİ Kayabaşı 19.Bölge nerede? 


TOKİ Kayabaşı 19.Bölge Konutları'na gitmek için; İSTOÇ'tan sonra Başakşehir 1. Etap 'a doğru devam ediliyor. Ya da gişelerden önce son çıkıştan yan yola giriliyor ve stadyuma doğru dönülüyor. Stadyum sol tarafta bırakılıp devam ediliyor. Bu şekilde Kayaşehir giriş kapısı solda görülüyor.


Kayabaşı Mahallesi


TOKİ Kayabaşı 19. Bölge Konutları ne zaman teslim edilecek?


TOKİ Kayabaşı teslim tarihi sözleşme tarihinden itibaren 30 ay sonra gerçekleşecek. Konutların anahtar teslimi, idarece belirlenecek program dahilinde gerçekleştirilecek.


(0312) 266 76 80

www.toki.gov.trKayabaşı Mahallesi


Kayacity Residence projesinin özellikleri ve konutların başlangıç fiyatları neler?6 blok halinde yükselen Kaya City projesi, İstanbul Başakşehir'de Celaloğlu imzası ile yükseliyor. Aile yaşantısına uygun olarak tasarlanan projede 2+1, 3+1, 4+1 daire tipleri bulunuyor.


Yüzde 1 KDV oranının uygulandığı Kaya City Evleri'nde toplam 236 adet daire bulunuyor. Projede yer alan dairelerin teslimleri 2014 yılının içerisinde gerçekleşecek.


Yüzde 80'inin yeşil alan olarak tasarlandığı Kaya City Başakşehir projesinde bulunan 2+1 daireler 199 bin liradan, 3+1 daireler 260 bin lira, 4+1 daireler ise 320 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.


15 bin 650 metrekare alan üzerinde hayata geçirilen Kaya City projesinde sauna, yüzme havuzları, buhar odası, pilates alanı, peyzaj bahçeleri, fitness center, Türk hamamı ve  çocuk oyun alanları bulunuyor.


0212 486 31 93

www.kayacity.com.tr


Emlak Konut GYO, Kayabaşı 3. Etabı ne zaman ihaleye çıkarıyor?


Türkiye’nin dev uydu kenti Kayabaşı’na içinde park, eğitim kurumları, konut ve ticari birimlerin de olacağı dev bir proje yapılacak. Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, bu amaçla Kayabaşı’ndaki 75 bin 197 metrekarelik arsalarını 1 Ekim 2013’te ihaleye çıkarıyor


Emlak Konut GYO’nun İstanbul’a kentsel tasarım projesi kazandırma vizyonuyla harekete geçtiği Bahçekent Emlak Konutları projesinin kura çekimi de 24 Ağustos Cumartesi günü yapıldı. 700 konut için 3 bin 234 başvuru alan projedeki 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut tipleri, yapılan çekilişle sahibini buldu


Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO,  Türkiye’nin dev uydu kenti Kayabaşı bölgesinde konut projesi geliştirilmeye müsait arsalarını Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeliyle ihaleye çıkartmaya hazırlanıyor.  Toplam yüzölçümü 75 bin 197 metrekareyi bulan, konut ve ticaret imarına sahip arsalar üzerine ayrıca yüzölçümü 10 bin metrekareyi aşan bir park ile eğitim kurumları inşaatı da yapılacak. Söz konusu proje ilişkin arsanın ihalesi 1 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirilecek.


İhaleye söz konusu olan ve Bakanlar Kurulu’nun Rezerv Yapı Alanı ilan ettiği bölgede yer alan,  Başakşehir ilçesi Kayabaşı Mahallesi’ndeki 520 Ada 2 Parsel’de kayıtlı arsanın yüzölçümü 40 bin 121 metrekare, 528 Ada 1 Parsel’de kayıtlı arsanın yüzölçümü 16 bin 423 metrekare, 528 Ada 3 Parsel’de kayıtlı arsanın yüzölçümü 18 bin 653 metrekaredir.


Kayabaşı Gecekondu Önleme Bölgesi imar planına göre, ticaret Alanında: İş merkezi, ofis, büro, alışveriş merkezi, çok katlı mağaza, çarşı, konaklama tesisleri, otel, motel, rezidans, sinema, tiyatro, müze, lokanta, banka, finans kurumları, kat otoparkı, özel eğitim ve özel sağlık üniteleri yapılabilecek. Plan notlarında T1 olarak gösterilen ticaret ve konut alanlarında alanın yüzde 50’sine kadar konut ve rezidans inşa edilebilecek.


Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, İstanbul’un nüfus yoğunluğunun dengelenmesi amacıyla kurulan  Kayabaşı  uydu kentinde satışa sundukları arsa ile kente içinde sadece konutların değil, ticari birimler, eğitim birimleri ve kent parkının yer aldığı modern bir yaşam alanı daha kazandıracaklarını ifade etti. Kurum “Biz şirket olarak projelerin sadece konutlardan oluşan siteler değil, her türlü ihtiyacın modern ve konforlu bir şekilde karşılanabileceği yaşam alanları olarak kurgulanmasına önem veriyoruz” dedi.


Park ve eğitim kurumları da inşa edilecek


Kayabaşı 3. Etap projesinde ayrıca 10 bin 704 metrekare büyüklüğünde bir de park alanı yer alıyor. Projede “İstanbul Kayabaşı Emlak Konutları 1.Etap 1., 2., 3. ve 4. Kısım Konut İnşaatları ile Ada İçi Altyapı ve Çevre Düzenleme ve Okul İnşaatı İşleri” kapsamında 526 ada 1 parselin yaklaşık 14 bin metrekarelik kısmında 24’er derslikli ilkokul ile 1 adet ortaokul yaptırılacak. 


Yine söz konusu parselin kalan yaklaşık 8 bin 735 metrekarelik kısmı lise yeri olarak ayrıldı.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, 3. Havalimanı